Akcja Lato
Bezpieczne wakacje
Materiały
Ciesz się latemCiesz_sie_latem_2019.docx 0.34MB Wakacje
Wakacje_2019(1).pdf 0.47MB Wakacje
Wakacje_2019.pdf 0.50MB
Bezpieczne wakacje - podsumowanie
Wypoczynek dzieci i młodzieży
Ocena warunków sanitarnych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie Miasta Płocka i powiatu.
Podczas tegorocznych wakacji, według dostępnych dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji i Nauki zarejestrowanych było 106 turnusów wypoczynku.
Pracownicy inspekcji sanitarnej zobowiązani są do prowadzenia bieżącego nadzoru w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży wg zasady kontrola 1 turnusu tego samego organizatora w tym samym obiekcie. Część organizatorów zorganizowała więcej niż 1 turnus. Pod względem sanitarnym skontrolowano 57 turnusów, w których wypoczywało 1981 dzieci i młodzieży.
Wśród nich było:
- 10 turnusów w całorocznych obiektach usług hotelarskich dla 530 uczestników,
- 10 turnusów w obiektach okazjonalnie używanych do wypoczynku (np. bursy, internaty, szkoły) dla 408 uczestników,
- 36 turnusów wypoczynku w miejscu zamieszkania, z których skorzystało 1026 uczestników,
- 1 turnus obozu pod namiotami ze stałą infrastrukturą dla 17 uczestników.
Jak wynika z powyższego wykresu, najbardziej popularną formą był wypoczynek w miejscu zamieszkania.
W czasie kontroli sanitarnych zwracano szczególną uwagę na: stan otoczenia placówki, stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń, w tym ich wyposażenie, warunki do utrzymania higieny osobistej, sposób gromadzenia odpadów stałych i płynnych, dokumentację medyczną pracowników, zapewnienie opieki medycznej, itp.
Wyniki kontroli sanitarnych wskazują, że zdecydowana większość organizatorów zagwarantowała uczestnikom właściwe warunki zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej, dożywiania oraz prowadzenia zajęć rekreacyjnych.
W 4 turnusach stwierdzono brak do wglądu dokumentacji medycznej z badań do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu:
- 1 turnus obozu pod namiotami z infrastrukturą stałą,
- 1 turnus wypoczynku w obiekcie wykorzystywanym okazjonalnie,
- 2 turnusy zorganizowane w miejscu zamieszkania.
Podczas tegorocznego wypoczynku nie odnotowano zatruć pokarmowych oraz zachorowań.
Na półkoloniach doszło do 1 urazu.
Wyżywienie organizowane dla dzieci i młodzieży korzystającej z wypoczynku w miejscu zamieszkania zostało zapewnione w miarę posiadanych środków finansowych i warunków lokalowych. W tej formie wypoczynku dożywianie prowadziło – 27 (47,4%) półkolonii na 57 skontrolowanych turnusach.
Oceniając tegoroczny przebieg letniego wypoczynku można stwierdzić, że był on dobrze przygotowany pod względem sanitarnym. Wyniki nadzoru wykazały, że organizatorzy starali się zapewnić dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki gwarantujące bezpieczny pobyt na turnusach wypoczynku.
Przy współudziale przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Płocku, Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku przeprowadzono szkolenie dla organizatorów, kierowników, dyrektorów szkół organizujących wypoczynek.
W ramach akcji #latozsanepidem #Bezpieczne wakacje 2023 wykonano 21 wizytacji. Odbiorcami działań z realizacji interwencji nieprogramowej było 20 515 osób.
Przeprowadzono 12 zajęć edukacyjnych na temat: #latozsanepidem #BezpieczneWakacje dla 392 uczestników półkolonii/kolonii/obozów. Tematyka spotkań dotyczyła m.in.: zasad bezpiecznego wypoczynku letniego, higieny osobistej (w tym poprawnego mycia rąk i zębów) oraz higieny otoczenia, zatruć pokarmowych, niebezpieczeństwa związanego z kleszczami, zasad bezpieczeństwa na kąpieliskach wodnych, ochrony przed promieniowaniem UV i inne.
Akcja Lato
Każdego roku w okresie wakacyjnym pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia staraja się dotrzeć do jak największej grupy dzieci, młodzieży i osób dorosłych, przebywających w palcówkach letniego wypoczynku z edukacją na temat bezpieczeństwa na wakacjach.
Cele akcji:
-
Propagowanie zasad bezpiecznego wypoczynku,
-
Popularyzacja wiedzy nt. właściwych i bezpiecznych zachowań w miejscach publicznych, lasach i nad wodą,
-
Uświadomienie ryzykownych zachowań w czasie kąpieli wodnych i słonecznych,
-
Podnoszenie wśród dzieci i młodzieży odpowiedzialności za własne zdrowie,
-
Pogłębienie wiedzy na temat zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze, profilaktyki zatruć pokarmowych w tym grzybami, wścieklizny, zapobiegania wypadkom i urazom.
W ramach Akcji Letniej prowadzone są następujące działania:
-
narady z kierownikami kolonii i półkolonii, pielęgniarkami, wychowawcami, przedstawicielami władz lokalnych, dziennikarzami,
-
edukacja dzieci i młodzieży poprzez: pogadanki, instruktaże, rozmowy indywidualne, emisje filmów,
-
spotkania z ekspertami,
-
konkursy: wiedzy, plastyczne, sportowe,
-
ekspozycje wizualne, wystawy prac plastycznych,
-
dystrybucja materiałów edukacyjnych,
-
poradnictwo metodyczne i merytoryczne podczas indywidualnych spotkań,
-
popularyzacja podejmowanych treści w mediach,
-
poradnictwo i pomiary (RR, poziomu CO w wydychanym powietrzu, ciężaru ciała i określanie BMI) podczas Imprez prozdrowotnych.
Materiały
Ulotka wakacyjnaulotka_wakacyjna_2011.pdf 0.35MB Ulotka WSSE
ulotka_WSSE_w_Wa-wie-ostateczna_wersja.pdf 3.91MB Akcja lato
akcja-lato.pdf 0.77MB