Informacja na temat nadzoru nad przebiegiem wypoczynku letniego na terenie województwa opolskiego - stan na 29.08.2024 r.
03.09.2024
W elektronicznej bazie danych, publikowanej na stronie internetowej pod adresem: www.wypoczynek.men.gov.pl, zarejestrowanych zostało 669 turnusów wypoczynkowych na terenie województwa opolskiego, w tym formy w miejscu zamieszkania (półkolonie) i wyjazdowe (kolonie, obozy).
Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa opolskiego oceniła 184 turnusy wypoczynkowe, przeprowadzając łącznie 245 kontroli. Sprawdzono warunki zakwaterowania i pobytu oraz warunki żywienia wypoczywających. Kontrole sanitarne wykazały nieprawidłowości na 4 turnusach wypoczynkowych, tj.:
- niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń kuchni w obiekcie gastronomicznym w powiecie brzeskim, z którego usług korzystali uczestnicy półkolonii (mandat oraz postępowanie administracyjne);
- niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny bloku żywieniowego na kolonii w powiecie nyskim (mandat oraz postępowanie administracyjne);
- niewłaściwy stan sanitarno-techniczny w pomieszczeniach, w których zakwaterowano uczestników kolonii w powiecie krapkowickim (postępowanie administracyjne);
- wykrycie bakterii Legionella sp. w wodzie pobranej z natrysków udostępnionych korzystającym z basenu uczestnikom półkolonii w powiecie krapkowickim (postępowanie administracyjne).
Łączna liczba uczestników na skontrolowanych turnusach to 6205 osób. Odnotowano wśród nich 47 urazów (1 oparzenie, 1 rana kończyny dolnej, 2 złamania kończyn górnych, 3 użądlenia i 40 ukąszeń przez kleszcze) i 3 zachorowania (1 wysoka gorączka, 1 wymioty, 1 ból brzucha).
Stwierdzono 1 ognisko zatrucia pokarmowego - dolegliwości żołądkowo-jelitowe wystąpiły u 38 osób. Decyzją organizatora turnus został zakończony.
Do 29.08.2024 r. nie wpłynęły skargi w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży.
Zgłoszono 2 interwencje dotyczące turnusów wypoczynkowych.
- Pierwsze zgłoszenie dotyczyło półkolonii na terenie powiatu nyskiego, która według osoby interweniującej była niezarejestrowana w elektronicznej bazie wypoczynku. Kontrola pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obiekcie nie potwierdziła organizacji turnusu wypoczynkowego, zatem odstąpiono od dalszych czynności i interwencję uznano za bezzasadną.
- Druga interwencja dotyczyła niewłaściwego stanu sanitarnego i technicznego pomieszczeń w obiekcie, w którym odbywała się kolonia na terenie powiatu krapkowickiego. W wyniku podjętych czynności kontrolnych potwierdzono wniesione zarzuty. Wdrożono postępowanie administracyjne, a interwencję uznano za uzasadnioną.
W czasie tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje” podobnie jak w latach poprzednich realizowane są działania informacyjno-edukacyjne o charakterze prozdrowotnym (zarówno w placówkach, jak i za pomocą mediów społecznościowych). Do 29.08.2024 r. przeprowadzono 233 działania edukacyjne, m. in. na temat: zasad bezpiecznego wypoczynku (w tym nad wodą, w lesie, na wsi i w mieście), wpływu promieniowania UV na zdrowie i zasad bezpiecznego opalania się, profilaktyki wszawicy, higieny osobistej (szczególnie prawidłowego mycia rąk), zabezpieczenia przed kleszczami i innymi owadami, zasad zdrowego żywienia (w tym bezpiecznego grillowania), spożywania i wpływu na zdrowie napojów energetyzujących, roślin trujących (m. in. Barszczu Sosnowskiego), zatruć pokarmowych (w tym grzybami), zagrożeń zdrowotnych przy wykorzystywaniu miejskich fontann do kąpieli, profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą kropelkową oraz chorób zakaźnych, profilaktyki uzależnień (od tytoniu, e-papierosów, alkoholu, narkotyków oraz tzw. "dopalaczy"), używania smartfonów i innych urządzeń emitujących światło niebieskie, profilaktyki legionelozy, kampanii EFSA PlantHealth4Life „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”, szczepień ochronnych, m. in. przeciwko HPV, zasad obrony w przypadku ataku przez psa.
Działaniami edukacyjnymi objęto łącznie 4763 osoby. W placówkach wypoczynku pozostawiano także materiały edukacyjno-informacyjne w formie ulotek, broszur i plakatów. Forma i tematyka działań edukacyjnych dostosowywana jest do określonych grup wiekowych odbiorców oraz do bieżących potrzeb.
Więcej informacji:
Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu,
tel. 77/44-26-913.