Podsumowanie nadzoru nad przebiegiem wypoczynku letniego na terenie województwa opolskiego w 2023 r.
26.09.2023
Podsumowanie nadzoru nad przebiegiem wypoczynku letniego dzieci
i młodzieży na terenie województwa opolskiego w 2023 roku.
W 2023 r. w elektronicznej bazie wypoczynku, publikowanej na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl, na terenie województwa opolskiego zarejestrowane zostały 673 letnie turnusy wypoczynkowe, w tym: formy w miejscu zamieszkania i wyjazdowe. W placówkach wypoczynku przeprowadzono 260 kontroli sanitarnych, podczas których oceniono zarówno warunki zakwaterowania i pobytu oraz warunki żywienia. Łączna liczba uczestników na skontrolowanych turnusach to 6225 osób.
Przeprowadzone kontrole sanitarne wykazały nieprawidłowości na 2 turnusach (1 forma wyjazdowa w powiecie brzeskim, 1 w miejscu zamieszkania w powiecie prudnickim). Na obu turnusach odnotowano uchybienia w zakresie bloku żywieniowego. W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości na osoby odpowiedzialne nałożono mandaty oraz wdrożono postępowanie administracyjne.
Ponadto w jednym obiekcie stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody w niecce basenowej. W związku z powyższym wydano decyzje administracyjne. Nieprawidłowość nie miała wpływu na warunki wypoczynku dzieci i młodzieży, ponieważ zgodnie z oświadczeniem kierownika turnusu, jego uczestnicy nie korzystali z basenu.
Wśród uczestników wypoczynku odnotowano 3 zachorowania i 53 urazy (w tym 44 ukąszenia przez kleszcze) - wszyscy otrzymali niezbędną pomoc medyczną. Nie stwierdzono zatruć pokarmowych.
W 2023 r. wpłynęły 2 interwencje w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło turnusu wypoczynkowego na terenie powiatu nyskiego, niezarejestrowanego w elektronicznej bazie wypoczynku. W wyniku kontroli sanitarnej nie potwierdzono odbywania się zorganizowanego wypoczynku - interwencja bezzasadna. Druga interwencja dotyczyła niewłaściwych warunków mieszkalnych, ogólnego brudu w obiekcie, przeciekającego dachu oraz nieoświetlonej drogi do toalet na turnusie wyjazdowym w powiecie opolskim. W wyniku kontroli sanitarnej nie potwierdzono zgłaszanych nieprawidłowości - interwencja bezzasadna.
W czasie tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje” podobnie jak w latach poprzednich realizowane są działania informacyjno-edukacyjne o charakterze prozdrowotnym, zarówno w placówkach, jak i za pomocą mediów społecznościowych. Przeprowadzono 248 spotkań edukacyjnych, m. in. o tematyce: spożywania i wpływu na zdrowie napojów energetyzujących, zasad zdrowego żywienia, higieny osobistej (szczególnie prawidłowego mycia rąk), zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w lesie, profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą kropelkową, używania smartfonów i innych urządzeń emitujących światło niebieskie, zabezpieczenia przed kleszczami i innymi owadami, profilaktyki uzależnień, zatruć grzybami, zasad bezpiecznego opalania się, odpowiedniego zachowania podczas burzy, profilaktyki HIV/AIDS, roślin trujących (m. in. Barszcz Sosnowskiego), profilaktyki nowotworów, sczepień ochronnych zalecanych dla podróżujących, pierwszej pomocy (w tym ukąszeń przez żmije), bezpieczeństwa w sieci. Działaniami edukacyjnymi objęto łącznie 6218 osób, w tym: 5691 dzieci i młodzieży oraz 527 wychowawców. W placówkach wypoczynku pozostawiano także materiały edukacyjno-informacyjne w formie ulotek, broszur i plakatów. Forma i tematyka działań edukacyjnych dostosowywana jest do określonych grup wiekowych odbiorców oraz do bieżących potrzeb.
Więcej informacji:
Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu,
tel. 77/44-26-913.