Światowy Dzień bez Tytoniu 31 maja 2023 pod hasłem: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”
06.06.2023
Świat stoi w obliczu globalnego kryzysu żywnościowego napędzanego konfliktami, zmianami klimatycznymi i pandemią COVID-19.
Tymczasem tytoń jest uprawiany w ponad 124 krajach, zajmując miliony hektarów żyznej ziemi, którą można by wykorzystać do:
- uprawy żywności
- sprostania wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem żywnościowym i żywieniem
- pomocy w wyżywieniu rodzin.
Ze względu na intensywne stosowanie pestycydów i wysokie wchłanianie nikotyny przez skórę, uprawa tytoniu ma również poważny wpływ na zdrowie hodowców tytoniu.
Ponadto, rolnicy produkujący tytoń często wpadają w błędne koło zadłużenia w wyniku nieuczciwych porozumień umownych z przemysłem tytoniowym i napotykają trudności w odejściu od tytoniu.
Kampania zachęca rządy do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywnościowe i odżywianie.
Istnieje kilka przykładów udanych zmian, w których hodowcy tytoniu przestawili się na uprawę fasoli o wysokiej zawartości żelaza, orzechów nerkowca, kukurydzy i zielonych warzyw.
Aby to osiągnąć to w skali globalnej, ważne jest przyjęcie podejścia ekosystemowego i określenie zrównoważonych ekonomicznie alternatyw dla uprawy tytoniu, które nie tylko umożliwią rolnikom zarabianie tyle samo - jeśli nie więcej- niż zarabiają na tytoniu, a jednocześnie osiągnąć lepsze zdrowie i lepsze środowisko dla siebie oraz dla swoich gruntów i lasów.
Zatem, kluczową miarą sukcesu kampanii byłaby liczba rządów, które zobowiązały się do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu.
Więcej informacji:
https://www.who.int/multi-media/details/world-no-tobacco-day-2023--grow-food--not-tobacco#