Europejski Tydzień Szczepień
Od 26 kwietnia do 2 maja 2021 r. w Europejskim Regionie Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest XVI Europejski Tydzień Szczepień. Jego celem jest zwiększenie świadomości znaczenia szczepień w zapobieganiu chorobom i ochronie zdrowia. W tym roku, oprócz promowania rutynowych szczepień, organizatorzy skupiają się również na szczepieniach przeciwko COVID-19.
Europejski Tydzień Szczepień promuje postawę zaufania do szczepień jako dobra publicznego, które ratuje życie i chroni zdrowie. Podobnie jak w poprzednich latach Europejski Tydzień Szczepień zbiega się ze Światowym Tygodniem Szczepień.
Przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2021
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na najważniejsze przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień w 2021 r.: Szczepienie przeciw COVID-19 jest niezbędnym narzędziem, które pomaga zwalczać pandemię, ale „nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni”.W 2020 roku zachorowalność na odrę była wyjątkowo niska. Aby zachować ten stan, należy utrzymać wysoki poziom rutynowych szczepień.Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne są szczepienia; wykorzystajmy w pełni potencjalne korzyści płynące ze stosowania istniejących szczepionek. Jeśli rutynowe szczepienia (zwłaszcza dzieci) zostaną zaniedbane z powodu COVID-19, skutki będą odczuwalne długo po zakończeniu pandemii.Szczepimy się nie tylko dla siebie, ale również dla swojej rodziny i społeczności. Szczepienia na każdym etapie życia są fundamentalne dla poprawiania zdrowia w całej Europie. Osoby, które napotykają przeszkody w szczepieniu, są często również tymi, które cierpią z powodu najpoważniejszych konsekwencji chorób.
Europejski Tydzień Szczepień na przestrzeni lat
Europejski Tydzień Szczepień został po raz pierwszy wprowadzony w niewielkiej liczbie krajów w 2005 r. Celem było zwiększenie wyszczepialności poprzez podniesienie świadomości na temat potrzeb każdego dziecka i jego prawa do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom. Od początku realizacji Europejski Tydzień Szczepień stał się jedną z najbardziej widocznych kampanii zdrowia publicznego w Europie. Wszystkie kraje Europejskiego Regionu WHO są zaproszone do udziału w akcji poprzez zaangażowanie instytucji zdrowia publicznego, pracowników służby zdrowia, decydentów, a także rodziców i opiekunów. Kluczowe przesłania dotyczące szczepionek są rozpowszechniane poprzez kampanie informacyjne, wywiady, panele ekspertów, programy telewizyjne, konferencje naukowe i wiele innych działań.
Źródła:
https://pulsmedycyny.pl/europejski-tydzien-szczepien-2021-najwazniejsze-przeslania-who-1114995