Podstawowe informacje
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przysusze
e-mail: sekretariat.psse.przysucha@sanepid.gov.pl
Godziny pracy Stacji: pn.-pt.: 7:30 - 15:05
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przysusze jest zakładem opieki zdrowotnej finansowanym z budżetu państwa przy pomocy którego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze wykonuje zadania z zakresu zdrowia publicznego określone w ustawie z dnia ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2023 r. , poz. 338).
Jesteśmy instytucją powołaną do realizacji nadzoru: nad warunkami środowiska, warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku, higieny w zakładach pracy, higieny procesów nauczania i wychowania, higieny wypoczynku i rekreacji, warunkami higieniczno-sanitarnymi obiektów użyteczności publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Szeroki zakres prowadzonego nadzoru ukierunkowany jest na ochronę zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobieganiu powstawania chorób, zwłaszcza chorób zakaźnych i zawodowych.
Obszar działania Stacji obejmuje miasto Przysucha i powiat przysuski.
Obszar działania Stacji obejmuje Powiat Przysuski, w skład którego wchodzi 8 gmin. Są to: Borkowice, Gielniów, Klwów, Odrzywół, Potworów, Przysucha, Rusinów, Wieniawa.
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Przysusze świadczy usługi w zakresie:
- poboru próbek wody do picia i na potrzeby gospodarcze oraz określenie przydatności wody do celów kąpieliskowych w zbiornikach wód powierzchniowych,
- poboru próbek środków spożywczych, używek i przedmiotów użytku dla oceny ich jakości zdrowotnej,
- opiniowania wszelkich projektów budowlanych obiektów związanych z budową, przebudową, zmiany sposobu użytkowania (jak: sklepów, obiektów gastronomicznych, szkół, przedszkoli, zakładów rzemieślniczych, produkcyjnych, obiektów zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków, obiektów służby zdrowia w tym również aptek itp.),
- opiniowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- uczestniczenia w przekazywaniu wybudowanych obiektów do użytku,
- wydawania zezwoleń na rozpoczęcie działalności obiektów żywieniowo - żywnościowych,
- zezwolenia na handel obwoźny i przewóz artykułów spożywczych środkami transportu,
- przyjmowania i pobierania materiału do badań niezbędnych w zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych i pasożytniczych ( badania na nosicielstwo)
- wydawania zaświadczeń o braku kontaktu z chorobami zakaźnymi w ciągu ostatnich 3 tygodni dla dzieci wyjeżdżających na kolonie/sanatorium.
- dystrybucji szczepionek.
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.02.2024 08:54 Przemysław Rózga
- Pierwsza publikacja:
- 04.11.2020 09:14 Renata Wiatkowska