Światowy Dzień AIDS
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).
Symbolem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka, jako znak wsparcia osób żyjących z HIV i AIDS.
Świat od ponad 40 lat zmaga się z epidemią HIV/AIDS. Chociaż obecnie wiedza, zarówno epidemiologiczna, jak i medyczna jest znacznie bogatsza, wciąż żaden z regionów świata, ani żaden kraj nie poradził sobie z problemem. Wiemy natomiast, że kluczowym elementem walki z epidemią jest profilaktyka, a niezwykle istotnym elementem tej profilaktyki jest wczesne diagnozowanie zakażeń, czyli wykonywanie testów w kierunku HIV.
Wcześnie wykryte zakażenie i szybkie wdrożenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) zapobiegnie wystąpieniu zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności, czyli AIDS i w konsekwencji zagrożeniu życia. Skuteczność leczenia ARV jest bardzo wysoka i powoduje, że osoba żyjąca z HIV nie jest zakaźna dla innych. Z kolei nieleczony HIV może doprowadzić do śmierci.
Testy na HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych, których listę można odnaleźć na www.aids.gov.pl/pkd. Niektóre punkty oferują także badania w kierunku kiły i HCV.
Więcej informacji można uzyskać na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.
p.o. Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Przysusze
mgr inż. Jolanta Wilk