W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

21 listopada 2024 r. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł powstał jednak w Stanach Zjednoczonych,
z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęto próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę,….. i Udało się!

Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Z badań opinii publicznej pt.: „Polacy o swoim nałogu palenia” opublikowanym w 2023 roku wynika, że 62 % respondentów uważa, że palenie negatywnie wpływa na ich kondycję fizyczną, 47% potwierdza zły wpływ na kondycję psychiczną a 19% deklaruje, że palenie ujemnie wpływa na ich relacje rodzinne.

Palenie papierosów – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);

2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);

3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);

4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);

5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel: 801 108 108.

CHCERZ RZUCIĆ PALENIE? NIE ZWLEKAJ, RZUĆ TERAZ!

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o podjęcie działań dotyczących ww. tematyki. Przy okazji organizacji działań można korzystać z materiałów dostępnych w siedzibie PSSE i na stronie internetowej: wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl

{"register":{"columns":[]}}