W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

SDRZP_2022

17 listopada 2022 r. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia.

 

                           Pomysł zrodził się w Kalifornii, gdzie w  1974 roku zachęcano ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą- mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z nałogiem ruszył cały świat- zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy.

                           Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia mają na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące  (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne palenie”. Palenie papierosów/ e-papierosów to również zagrożenie dla środowiska!

                           Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

                           Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem          e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

 

Czy 17 listopada odstawimy papierosy na 24 godziny, czy na zawsze? Z pewnością warto podjąć próbę uwolnienia się od nałogu.

                           W związku z powyższym zwracam się z prośbą o podjęcie działań dotyczących ww. tematyki. Przy okazji organizacji działań można korzystać z materiałów dostępnych w siedzibie PSSE i na stronie internetowej: wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl

- zainstaluj bezpłatną aplikację http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/

{"register":{"columns":[]}}