Bezpieczne wakacje - #latozsanepidem barszcz Sosnowskiego
06.07.2023
Co to jest barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która została zawleczona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50 XX w.
Charakterystyka:
- roślina osiąga wysokość do 4 m,
- zielona, często pokryta purpurowymi plamkami, w środku pusta,
- często mylony z koprem lub arcydzięglem,
- roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi,
- na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję,
- wydziela substancje toksyczne, które powodują wysypki, zaczerwienienia, opuchliznę, owrzodzenia. Nie dotykaj i nie przebywaj w pobliżu tej rośliny.
Niebezpieczeństwo dla człowieka:
Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje on oparzenie w momencie, gdy skóra która miała kontakt z olejkiem rośliny i zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem.
Na początku na skórze pojawia się zaczerwienienie, a następnie tworzą się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Poparzeniu może towarzyszyć intensywny ból i uciążliwy świąd skóry. Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkować może poparzeniami II i III stopnia. Stan zapalny może utrzymywać się około trzech dni. Następnie po około 7 dniach poparzone miejsca ciemnieją (tzw. hiperpigmentacja) i mogą utrzymywać się w takim stanie nawet kilka miesięcy. Natomiast podrażnione miejsca mogą nawet przez kilka lat być wrażliwe na działanie ultrafioletowe. Po tym czasie mogą pozostać nieestetyczne blizny. Jeżeli obszar kontaktu był duży, a pomoc nie została szybko udzielona, uszkodzona skóra może ulec martwicy.
Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać:
- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- zapalenie spojówek.
Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia
- w przypadku bezpośredniego narażenia lub kontaktu na działanie barszczu Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem,
- nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem,
- w przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować się z okulistą,
- w przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe,
- niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
Pamiętaj!
Zawsze możesz sprawdzić miejsce występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce w bazie online http://mapa.barszcz.edu.pl/
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny