Bezpieczne wakacje - #latozsanepidem #twojezdrowiewtwoichrękach Czym są choroby brudnych rąk?
13.07.2023
Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko infekcji. Staranne mycie rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25%.
Mycie rąk to prosty i skuteczny sposób by zatrzymać rozprzestrzenianie się zakażeń, niestety często jest bagatelizowany. Przede wszystkim mycie rąk pozwala usunąć z ich powierzchni bakterie, wirusy i grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób brudnych rąk.
Przykładowe drobnoustroje znajdujące się na dłoniach:
- wirusy przeziębienia i grypy,
- wirusy opryszczki,
- wirusy żółtaczki pokarmowej,
- wirusy HAV,
- jaja glisty ludzkiej,
- jaja owsików,
- jaja tasiemca,
- rotawirusy,
- bakteria pałeczka salmonelli,
- bakteria gronkowca złocistego.
Najbardziej narażone na rozwój chorób są niemowlęta, dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ponieważ ich odporność jest niedostatecznie rozwinięta, a przy tym ich kontakt z zarazkami jest największy. Nigdy nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych objawów, zwłaszcza u dzieci, które są najbardziej narażone na zakażenie i potrzebują silnej ochrony. Podobne ryzyko występuje u osób dorosłych nie stosujących się do zalecanych zasad codziennej higieny osobistej, prawidłowego mycia żywności.
Brudne ręce są źródłem chorób takich jak:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa),
- tasiemczyca,
- salmoneloza,
- czerwonka bakteryjna,
- owsica,
- świerzb.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Grafika opracowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie