Bezpieczne wakacje #latozsanepidem Wyczerpanie a udar cieplny
27.07.2023
Upragniona przez wielu słoneczna i bardzo ciepła pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury mogą stanowić jednak istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wyczerpanie cieplne, udar cieplny, udar słoneczny. Jakie są objawy, jak należy reagować?
Z wyczerpaniem cieplnym mamy do czynienia, gdy z powodu długiego przebywania na słońcu w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Spada wówczas ciśnienie tętnicze krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenia.
Jeśli osoba z objawami wyczerpania cieplnego wystarczająco szybko zostanie przeniesiona w chłodniejsze miejsce i napije się wody, powinna poczuć się lepiej. Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie nie minie, istnieje podejrzenie udaru cieplnego.
Jeśli złe samopoczucie nie minie, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!
Udar cieplny to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.
Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!
Udar słoneczny powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu przede wszystkim głowy oraz karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.
Źródła: Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia