W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego należy pić wodę?

12.06.2024

woda

Woda jest jednym z podstawowych składników pokarmowych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci ponieważ jest prawie idealnym rozpuszczalnikiem i tworzy środowisko dla wszystkich procesów życiowych jakie przebiegają w naszym organizmie. Woda nie tylko uwadnia organizm człowieka, ale jest także niezbędna dla procesu oddychania, przyjmowania i trawienia pokarmów, przyswajania ich składników odżywczych oraz wydalania składników nieprzyswojonych (w tym toksycznych) z kałem i moczem.

Ciało człowieka, w zależności od wieku, składa się w 45% (wiek podeszły), do ok. 65% (ludzie dorośli), a nawet 78% (dzieci do 2 roku życia) z wody.

Woda dostarczana jest do organizmu głównie w formie płynnej (woda, napoje), ale również z pokarmami stałymi (głównie owoce, warzywa). Organizm jednak stale traci wodę – w trakcie oddychania i pocenia (ok. 1,0-1,2 l na dobę), jednak w największej ilości z moczem i kałem (ok. 1,0-1,2 l). Bilans ten stwierdzany jest na przykładzie osób zdrowych, nie żyjących w warunkach ekstremalnych pod względem temperatury otoczenia i wysiłku fizycznego.

W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, przy podwyższonej temperaturze powietrza czy też podczas uprawiania sportu, tracimy znacznie więcej wody. Jednocześnie z potem wydalane są z organizmu elektrolity, w tym chlorki i sód, co dodatkowo zaburza funkcje życiowe.

Odwodnienie jest groźne dla zdrowia i życia ponieważ powoduje m.in. zmniejszenie objętości krwi krążącej, co wpływa niekorzystnie na czynność serca i układu oddechowego. Zmniejsza się wówczas ilość wydalanego moczu i kału co może skutkować zaparciami czy zatruciami.

Pierwszymi objawami odwodnienia jest osłabienie, bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, bezsenność, utrata apetytu, a czasem zaczerwienienie skóry. Ponieważ nasz organizm nie może magazynować zapasów wody, konieczne jest jej systematyczne uzupełnianie w ciągu całego dnia (w małych porcjach jednorazowych) w ilości: dorośli 2-4 % masy ciała, dzieci 10-15 % masy ciała. W czasie intensywnego wysiłku, a także występowania upałów zapotrzebowanie na wodę może wzrastać nawet do 4-5 litrów na dobę.

{"register":{"columns":[]}}