Dzień Walki z Chorobą Alzheimera 21.09.2023 r.
21.09.2023
Głównym celem obchodów Dnia Choroby Alzheimera jest podnoszenie świadomości społecznej oraz zwalczanie stygmatyzacji choroby i chorych.
Co to jest demencja?
Demencja jest czymś więcej niż zwykłym „zaburzeniem pamięci”. Może się również objawiać rosnącym upośledzeniem uwagi, mowy, zdolności poznawczych, a także orientacji. Choroba ta wpływa na percepcję, zachowanie i doświadczenie. Szacuje się, że choroba Alzheimera jest najczęstszą nieodwracalną postacią demencji, stanowiącą około 60% do 65% jej przypadków.
Choroba Alzheimera:
Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Przebieg choroby różni się u każdej osoby, wyróżnić można jednak trzy jego zasadnicze etapy.
- Początkowo występują niewielkie zaniki pamięci i wahania nastroju, a zdolność uczenia się i reagowania maleje. Występują trudności w mowie. Pacjenci używają prostszych słów i krótszych zdań. Zauważalne są lokalne i czasowe zaburzenia orientacji. Na tym etapie pacjenci zauważają zachodzące zmiany. Wielu z nich reaguje gniewem, strachem, wstydem lub depresją.
- W dalszym przebiegu choroby osoby dotknięte chorobą są coraz bardziej zależne od wsparcia innych podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak higiena osobista, korzystanie z toalety, jedzenie i picie. Ten etap charakteryzuje się głębokim zaburzeniem pamięci, nagłymi zmiany nastroju, wzrostem agresji i możliwości pojawienia się depresji.
- W późnym stadium otępienia pacjenci są całkowicie zależni od opieki innych osób. Członkowie rodziny nie są już przez nich rozpoznawani. Występują nasilone objawy fizyczne, takie jak trudności w chodzeniu i dysfagia. Czasami może dojść do napadów padaczkowych.
Chociaż przyczyny otępienia w chorobie Alzheimera nie są jeszcze wystarczająco znane, z badań można wywnioskować, że m.in. aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, aktywność umysłowa i uczestnictwo w życiu społecznym zmniejszają ryzyko wystąpienia demencji w starszym wieku. Ponieważ proces chorób neurobiologicznych rozpoczyna się 15–30 lat przed wystąpieniem objawów klinicznych, działania profilaktyczne są szczególnie istotne u osób powyżej 40 roku życia.
Następujące objawy mogą wskazywać na demencję:
- zapominanie o ostatnich wydarzeniach,
- trudności w wykonywaniu zwykłych czynności,
- zaburzenia mowy,
- malejące zainteresowanie pracą, hobby i kontaktami,
- trudności z orientacją w nieznanym otoczeniu,
- brak kontroli nad finansami,
- błędna ocena zagrożeń,
- niewystępujące dotychczas wahania nastroju, ciągły niepokój, drażliwość i nieufność,
- uporczywe zaprzeczanie błędom lub pomyłkom.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia