Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
24.01.2024
W dniach 22-28 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy jest w pełni wyleczalny. Dowiedz się, jak zmniejszyć ryzyko rozwoju tego nowotworu
W Europie ponad 62% rozpoznanych nowotworów szyjki macicy można z powodzeniem wyleczyć. W Polsce odsetek ten jest niższy i wynosi 48,3%. Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnej fazie zwiększa szansę na wyleczenie.
- Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie;
- Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie;
- W Polsce na ten nowotwór najczęściej zapadają kobiety po 60. roku życia. Rośnie również liczba zachorowań u młodszych kobiet (od 35. do 40. roku życia).
Nowotwór szyjki macicy jest wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. Wirus jest przenoszony drogą płciową.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy?
1. Szczepienia przeciw HPV
Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym związanym z tym nowotworem. Przyjęcie szczepionki przeciw HPV zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 70%.
2. Cytologia
Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które powinna regularnie wykonywać każda kobieta. W trakcie tego badania lekarz pobiera materiał z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej.
Źródło: https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/profilaktyka-raka-szyjki-macicy/
Materiały
Ulotka rak szyjki macicyulotka_rak_szyjki_macicy.pdf 1.19MB Cytologia
cytologia.png 0.29MB