W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania Movember 2023 - Zmieniamy Oblicze Męskiego Zdrowia

02.11.2023

Listopad to nie tylko miesiąc spadających liści, ale także miesiąc solidarności z mężczyznami walczącymi z nowotworami gruczołu krokowego i rakiem jąder. Kampania Movember, znana w Polsce jako Wąsopad, ma na celu zwiększenie świadomości na temat tych chorób oraz zachęcenie do profilaktyki. W niniejszym artykule przyjrzymy się historii Movember, jego celom, znaczeniu profilaktyki oraz harmonogramowi badań w Polsce.

Obraz przedstawia plakat w kolorze niebieskim z napisem "Kampania Movember 2023 - Zmieniamy Oblicze Męskiego Zdrowia". Na środku obrazu umieszczony jest okrągły wycinek zdjęcia ze strony kapitanswiatelko.pl, na którym widnieje grupa mężczyzn w szlafrokach, pozuje w przytulnym wnętrzu z ciemnymi meblami. Wszyscy mają różne fryzury i wąsy będące symbolem wsparcia kampanii Movember. Po prawej stronie plakatu widoczne jest logo z napisem "PAŃSTWOWA INSPEKCJA SANITARNA".

Movember - Australijski Początek, Globalne Oddźwięki

Movember, słowo powstałe z połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad), zrodził się w Australii w 1999 roku. Od tego czasu rozprzestrzenił się po całym świecie, stając się symbolem walki z męskimi nowotworami. W Polsce kampania ta zyskuje coraz większe znaczenie, promując profilaktykę i wczesną diagnostykę.

Profilaktyka i Edukacja - Klucz do Zmiany

Edukacja na temat profilaktyki nowotworów męskich jest niezwykle ważna, szczególnie że statystyki są alarmujące. Co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia może zachorować na raka prostaty. Z kolei rak jąder, chociaż charakteryzuje się dobrym rokowaniem, nadal jest tematem tabu.

Movember ma na celu przełamanie tych barier i zwiększenie świadomości na temat dostępnych badań profilaktycznych.

Samobadanie - Prosty Krok do Wczesnego Wykrycia

Samobadanie jąder jest prostą, ale skuteczną metodą wykrywania niepokojących zmian.

Samobadanie jąder polega na przetaczaniu jądra pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym od górnego do dolnego bieguna. Badanie powinno być wykonywane najlepiej pod prysznicem lub podczas ciepłej kąpieli przynajmniej raz w miesiącu. Stwierdzenie jakiejkolwiek nieprawidłowości jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają:

  • niebolesną opuchliznę jądra,
  • zmiany w konsystencji jądra,
  • obecność guzka w jądrze,
  • pobolewanie jądra,
  • uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra,
  • rzadziej ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.

Pierwsze objawy mogą być mało dokuczliwe, a w związku z tym często bagatelizowane przez mężczyznę. Należy pamiętać, że każdy mężczyzna, a szczególnie ten, który znajduje się w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, powinien wykonywać regularnie samobadanie jąder.

Podstawową rozpoznania klinicznego raka jądra jest badanie fizykalne, którego doskonałym uzupełnieniem jest ultrasonografia. Z pomocą badanie USG można wykryć bardzo małe zmiany znajdujące się w mosznie i jądrze.

Więcej informacji na ten temat: rak jądra – objawy, leczenie i rokowania

Movember w Polsce - Harmonogram Badań i Działania

W Polsce kampania Movember obejmuje szereg działań profilaktycznych, w tym bezpłatne badania USG jąder i poziomu PSA we krwi. Fundacja Kapitan Światełko w ramach akcji „Mosznowładcy” oraz stowarzyszenie Fizjosport w ramach kampanii Męskie Zdrowie aktywnie uczestniczą w organizacji badań w różnych miastach Polski. W naszym województwie najbliższe badania organizowane są dnia 18.11.2023 w Szczecinie (C.H. Galaxy, Aleja Wyzwolenia 18/20, 70-554 Szczecin, 10:00 – 18:00)

Kliknij po więcej informacji: Kampania Movember 2023 w Polsce. Zapuść wąsy!

Movember - Więcej Niż Wąsy

Przełamanie stereotypów, otwarta rozmowa o problemach zdrowotnych i promocja profilaktyki to fundamenty, na których budujemy zdrowszą przyszłość dla mężczyzn. Movember to przypomnienie, że prawdziwa męskość to troska o własne zdrowie.

 

Źródła:

https://www.zwrotnikraka.pl/

https://kapitanswiatelko.pl/

https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-profilaktyka-raka-jader,504.html

{"register":{"columns":[]}}