W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona przeciwsłoneczna

20.06.2024

ochrona_przeciwsłoneczna

Nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale również podczas spaceru w górach czy też na placu zabaw w mieście jesteśmy narażenie na szkodliwe promieniowanie UV.  Dlaczego jest ono takie szkodliwe?

Rodzaje promieniowania UV
Promieniowanie słoneczne składa się z promieniowania podczerwonego, światła widzialnego oraz promieniowania ultrafioletowego (UV), które ma największe oddziaływanie na skórę ludzką.

  1. UV-C – praktycznie całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową Ziemi;
  2. UV-B – dociera do naskórka i skóry właściwej, wskutek jego działania powstają m.in: plamy, piegi, przebarwienia, rumień, poparzenia słoneczne i opalenizna);
  3. UV-A – ma stałe natężenie niezależnie od pory roku i pogody. Dociera do głębokich warstw skóry powodując powstawanie wolnych rodników uszkadzając DNA w obrębie komórek.

Zatem nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV to nie tylko starzenie się skóry, ale też uszkodzenie komórek, które z kolei może prowadzić do występowania nowotworów skóry.

Filtry UV i ich działanie
Filtry przeciwsłoneczne są związkami chemicznymi, które są wykorzystywane w produktach kosmetycznych, a ich głównym zadaniem jest pochłanianie lub rozpraszanie promieni słonecznych, a w konsekwencji ochrona skóry przed szkodliwymi skutkami działania UVA i UVB. Wyróżniamy filtry fizyczne (mineralne) i chemiczne. Najlepszą ochronę skórze daje użycie mieszanki filtrów chemicznych z mineralnymi. Substancje promieniochronne przeznaczone są przede wszystkim do ochrony skóry przed promieniowaniem UV poprzez pochłanianie, odbijanie lub rozpraszanie tego promieniowania. Mają przede wszystkich chronić naszą skórę, a nie wydłużać czas przebywaniana słońcu.

Co to jest SPF?
SPF (Sun Protection Factor) jest to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Wartość tego współczynnika oznacza, ile razy dłużej można skórę chronioną danym preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną bez ryzyka wywołania reakcji rumieniowej, np. bez zastosowania filtra rumień u danej osoby pojawia się zwykle po 10 minutach, wówczas po użyciu emulsji z filtrem SPF 20, czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut, tj. po 5 godz. może pojawić się rumień. Analogicznie będzie w przypadku zastosowania kosmetyków z większymi filtrami SPF.

Proste zasady ochrony przed promieniowaniem słonecznym

* Stosowanie kremu z filtrem UV – 50+

* Noszenie nakrycia głowy

* Unikanie aktywności na słońcu między godziną 10 a 14

* Zakładanie odzieży w jasnych kolorach zakrywającej ramiona

* Ochrona oczu poprzez noszenie okularów z filtrem UV

* Stałe obserwowanie swojej skóry i zwracanie szczególnej uwagi na nowe znamiona

 


 

 

 

{"register":{"columns":[]}}