Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia
30.09.2021
Trwa sezon grzybobrania, który jest bardzo popularny w naszym kraju. W naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Aby uniknąć zatrucia grzybami, które często jest tragiczne w skutkach, zbieramy wyłącznie grzyby, które znamy. Jeżeli nie mamy pewności, czy grzyb jest jadalny - nie ryzykujemy!
Zobacz podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach informuje, iż możliwe jest uzyskanie bezpłatnych porad w zakresie identyfikacji grzybów oraz uzyskania atestu na świeże grzyby.
Atest na grzyby świeże można uzyskać w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pyrzycach ul. Młodych techników 5a, 74-200 Pyrzyce po uprzednim kontakcie telefonicznym.
Klasyfikacji będą poddane grzyby tylko, gdy zostaną dostarczone w ciągu 12 godzin od zbioru, w całości, posegregowane umieszczone w przewiewnych pojemnikach np. koszach.
GRZYBY DOSTARCZONE W POSTACI SUSZONEJ, ZAMARYNOWANEJ LUB PRZECHOWYWANE W TOREBKACH FOLIOWYCH NIE ZOSTANĄ PODDANE OCENIE.
Zgodnie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. z 2020r., poz. 1048 z późn. zm.) grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych, świeże i suszone, pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi finalnemu wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach pod warunkiem uzyskania atestu grzyboznawcy lub klasyfikatora grzybów.