Światowy Dzień Zdrowia
07.04.2021
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest nieprzerwanie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia - WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne i zaniedbywane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Cytując Dyrektora Generalnego WHO, „nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupieniem leków, a kupieniem jedzenia.”
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”. Jak podkreślają raporty zebrane przez WHO, znaczna część ludzi na naszym globie ma gorszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni. Sytuacja ta wynika z różnic w statusie społecznym, czy pochodzeniu, warunkach w jakich żyją ludzie w różnych częściach globu. Tym bardziej potrzebne jest monitorowanie nierówności zdrowotnych i zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do jak najwyższej jakości usług zdrowotnych.
Zdrowie to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Dlatego kiedy zostaje zachwiana równowaga na jednej z trzech wcześniej wymienionych płaszczyzn, dochodzi do zaburzeń naszego zdrowia. Jednym z najważniejszych i darmowych sposobów profilaktyki zdrowia, czy nawet leczenia jego deficytów jest aktywność fizyczna. Ma ona wpływ na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Borykamy się często z różnego rodzaju kryzysami, czy trudnościami wynikającymi z obecnej sytuacji epidemicznej. Najbardziej optymalną dawką ruchu dla każdego z nas jest 30 minutowa codzienna aktywność fizyczna. Może to być zarówno spacer po parku, trening w domu, czy podróż rowerem do miejsca pracy.
Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła całoroczną kampanię pod hasłem „Chroń. Inwestuj. Razem.”, w ramach której 2021 rok został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia. Rangę tego wydarzenia podkreśla także stosowna uchwała ustanowiona przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Światowa Organizacja Zdrowia ogłaszając ww. wydarzenie chce docenić w ten sposób pracowników służby zdrowia, którzy od początku pandemii koronawirusa walczą o zdrowie milionów ludzi na całym świecie. Grupę pracowników ochrony zdrowia tworzą osoby pracujące na rzecz służby zdrowia, w tym zdrowia publicznego i obszarów im pokrewnych. Zaliczają się do nich głównie lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, fizjoterapeuci. Wymienia się również pracowników opieki psychiatrycznej, społecznej, radiologów, diagnostów, pracowników laboratoriów, a także pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.