Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10.10.2023
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego po raz pierwszy obchodzono 10 października 1992 r. Celem święta jest propagowanie zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie, że z problemami natury psychicznej zmaga się coraz więcej osób.
Hasło tegorocznych obchodów: Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka.
Zdrowie psychiczne według WHO
Zdrowie psychiczne, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest jednym z podstawowych elementów ogólnego zdrowia. Oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także:
- potencjał psychiczny, umożliwiający zaspokajanie swoich potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia
- zdolność rozwoju, uczenia się, radzenia sobie ze zmianami i pokonywaniem trudności
- sprzyja nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym.
Trudne emocje, jak je rozpoznać?
Dzieci często nie potrafią w odpowiedni sposób wyrazić słowami co im dolega, z czym sobie nie radzą, dlatego uciekają m.in. w zachowania, które mają zwrócić na nie uwagę dorosłych lub rówieśników. Wielu rodziców czy opiekunów nigdy nie pomyślałoby, że dziwne postępowanie ich dzieci może być początkiem kryzysu psychicznego.
Objawy bowiem często przypominają wejście w burzliwy okres dojrzewania. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i nie bagatelizować żadnych niepokojących symptomów.
Dzieci i młodzież z zaburzeniami zdrowia psychicznego częściej osiągają słabsze wyniki w nauce, co jeszcze bardziej pogłębia problemy. Przyjmuje się, że na całym świecie 1 na 7 (14%) osób w wieku 10-19 lat doświadcza zaburzeń psychicznych. (Raport UNICEF „The State of the World’s Children 2021″)