Szczepienia przed podróżą
17.06.2024
Szczepienia ochronne są bezpieczną i skuteczną formą profilaktyki chorób zakaźnych, która wykorzystuje naturalne zdolności obronne organizmu, zapewniając tym samym odporność na długi czas. Planując podróż warto dowiedzieć się jakie środki ochronne należy zastosować, aby uchronić się przed zachorowaniami. Dla osób podróżujących istotny jest podział – na szczepienia obowiązkowe oraz zalecane. Przy wyborze szczepień powinno się uwzględnić m.in. szczegółowe informacje dotyczące podróży, dotychczasowy stan uodpornienia danej osoby oraz ewentualne przeciwwskazania. Porad, w tym zakresie udziela lekarz specjalizujący się w dziedzinie chorób tropikalnych lub w dziedzinie medycyny podróży.
Szczepienia obowiązkowe i zalecane
Zgodnie z wytycznymi WHO w międzynarodowym ruchu podróżnych realizowane są obowiązkowe szczepienia ochronne przeciwko żółtej gorączce i meningokokom. Szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółta febra) obowiązuje podróżujących do części krajów tropikalnych, przede wszystkim do Afryki i Ameryki Południowej (każdorazowo należy sprawdzić obowiązującą listę krajów w najbliższej Poradni Medycyny Podróży, czy też Poradni Chorób Tropikalnych). Natomiast szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym jest wymagane od osób podróżujących do Arabii Saudyjskiej.
Dowodem poddania się szczepieniu jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień wydawanej w miejscu szczepienia.
Szczepienia zalecane przed podróżą zagraniczną nie są wymagane przez władze krajów docelowych, ale są uważane przez WHO za rutynowe ze względu na działanie prewencyjne. Z uwagi na to, że w większości krajów dzieci i młodzież są zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień u części osób może być wymagane podanie przed wyjazdem dawek przypominających lub uzupełnienie całego cyklu szczepienia. Do szczepień zalecanych należą:
- szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
- szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- szczepienie przeciwko tężcowi i błonicy
- szczepienie przeciwko poliomyelitis (chorobie Heinego-Medina)
- szczepienie przeciwko durowi brzusznemu
- szczepienie przeciwko wściekliźnie
- szczepienie przeciwko cholerze
- szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
- szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu
- szczepienie przeciwko odrze
Kiedy rozpocząć szczepienia przed planowaną podróżą?
Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6 – 8 tygodni przed planowanym wyjazdem (najpóźniej 4 tygodnie przed wyjazdem).
Szczegółowe informacje o szczepieniach zalecanych do poszczególnych krajów i regionów z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej są publikowane i uaktualniane na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int/ith oraz amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) www.cdc.gov.travel
Źródła:
https://www.gov.pl/web/zdrowie
https://szczepienia.pzh.gov.pl/
https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/