Test na HIV: Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowiska medycznego „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś”
01.12.2023
HIV/AIDS to wyzwanie zdrowotne, z którym świat zmaga się od ponad czterech dekad. Mimo znacznego postępu wiedzy medycznej i epidemiologicznej, żaden region świata, włącznie z Polską, nie poradził sobie całkowicie z tym problemem. Istotnym aspektem tej walki jest profilaktyka, w tym wczesne diagnozowanie zakażeń HIV poprzez testy. W Polsce tylko około 10% dorosłych, którzy rozpoczęli życie seksualne wykonało test na HIV. To alarmujące statystyki, zwłaszcza że wczesne wykrycie HIV umożliwia skuteczne leczenie i ogranicza rozprzestrzenianiu wirusa.
1. Światowy Dzień AIDS
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead). 1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS, ich rodzinami i bliskimi.
2. Kampania „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś”
W roku 2022 kampania pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie wykonałeś”: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/, skierowana do ogółu społeczeństwa zachęcała ich do wykonania testu w kierunku HIV. Koncentrowała się na budowaniu świadomości, że HIV dotyczy każdego, kto rozpoczął życie seksualne oraz że zakażenie wirusem, wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia.
W roku 2023 przekaz kampanii pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś”: https://jedynytakitest-lekarze.aids.gov.pl/, został skierowany do środowiska medycznego, zwłaszcza do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do lekarzy ginekologów, pediatrów/neonatologów, lekarzy chorób wewnętrznych i zakaźnych oraz studentów medycyny, a poprzez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości medyków o konieczności zlecania testów na HIV w przypadku chorób nietypowych, trudnych do zdiagnozowania, czy nawracających.
Kampania angażuje ekspertów medycznych, którzy w krótkich filmach edukacyjnych dzielą się wiedzą na temat diagnostyki HIV/AIDS. Dodatkowo, przygotowano materiały edukacyjne, takie jak zainscenizowane rozmowy lekarza z pacjentem oraz ulotki wskazujące jednostki chorobowe, które powinny skłonić do zlecenia testu na HIV.
3. Praktyczne wskazówki: jak i gdzie wykonać test na HIV
Dlaczego wykonać test na HIV?
- Wczesne wykrycie: Pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i lepsze rokowania zdrowotne zakażenia HIV.
- Oferta badań poszerzona o szybkie testy w kierunku kiły i HCV: Pomaga w wykluczeniu innych chorób. Szybkie testy HCV, kiła odczytywane są już po 5, 15 min
Kiedy należy wykonać test?
- Po każdym potencjalnie ryzykownym zachowaniu seksualnym.
- Gdy doświadczasz objawów, które mogą wskazywać na zakażenie HIV (np. częste infekcje, przewlekłe zmęczenie).
- Jako element rutynowych badań profilaktycznych.
Gdzie można wykonać test?
- Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD): Dostępne w każdym województwie, oferują anonimowe, bezpłatne testy bez konieczności skierowania.
- Szczeciński Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny:
Budynek Dyrekcji Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ul. Broniewskiego 2, 71-899 Szczecin,
Gabinet 206, 207, I piętro
Godziny otwarcia:
poniedziałek 15:00 -19:00
wtorek 15:00- 19:00
czwartek 15:00- 19:00
Jak przygotować się do testu?
- Nie wymaga specjalnego przygotowania.
- Nie bądź na „ostatnią chwilę” - ostatnia osoba przyjmowana jest pół godziny przed zamknięciem PKD.
Co po teście?
- W przypadku wyniku negatywnego: Regularne testowanie jest zalecane, zwłaszcza jeśli utrzymujesz ryzykowne zachowania.
- W przypadku wyniku pozytywnego: Wsparcie medyczne i psychologiczne jest dostępne, a wczesne leczenie umożliwia długie i zdrowe życie.
4. Współpraca z Mediami i Instytucjami
Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś” poszerza swoje działania poprzez współpracę z czołowymi portalami medycznymi skierowanymi do środowiska medycznego. Krajowe Centrum ds. AIDS nawiązało współpracę, m.in. z: Konsylium 24, Puls Medycyny, Medycyna Praktyczna, Gazeta Lekarska, podyplomie.pl, Menedżer Zdrowia, Lekarz POZ, Medexpress.pl i Rynek Zdrowia.
Kampania została objęta honorowym patronatem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zachęcamy Państwa do włączenia się w działania, czynnego uczestniczenia w kampanii, promowania materiałów zawartych na stronie: https://jedynytakitest-lekarze.aids.gov.pl/ oraz udostępniania informacji zamieszczanych w mediach społecznościowych Krajowego Centrum ds. AIDS: Facebook: https://www.facebook.com/kcaids/ i YouTube: https://www.youtube.com/user/kcdsaids. Taka synergia pozwala na efektywniejsze promowanie ważności wczesnej diagnostyki i testowania na HIV wśród społeczeństwa i specjalistów medycznych.
Podsumowanie
W walce z HIV/AIDS każdy test ma znaczenie. Dzięki kampanii „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś”, wzrasta świadomość i dostępność testowania. Podejmijmy wspólnie działania dla zdrowia publicznego – zacznijmy od testu na HIV i dzielenia się informacjami zawartymi w tym artykule. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie HIV to szansa na lepsze jutro dla nas wszystkich.
Źródło:
- Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowiska medycznego „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś” - Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Szczecinie
- Pozwólmy społecznościom być liderami – 35. Światowy Dzień AIDS 2023 - Krajowe Centrum ds. AIDS
Materiały
Ulotka Diagnostyka HIV wskazania dla lekarzy 2023-1Ulotka_Diagnostyka_HIV_wskazania_dla_lekarzy_2023-1.pdf 2.19MB