W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ukąszenia

19.06.2024

ukąszenia

Zbliża się okres wakacyjny, który sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu - w lasach, parkach, nad jeziorem, na łąkach, gdzie będziemy narażeni na ukąszenia owadów.

Komary i meszki
Ukłucia przez komara nie są niebezpieczne dla zdrowia. Zwykle powodują jedynie podrażnienie, zaczerwienienie i swędzenie, chociaż coraz częściej pojawiają się silniejsze reakcje alergiczne. Ludzi atakują komarzyce, które potrzebują krwi i zawartych w niej składników do złożenia jaj. Niektóre gatunki komarów przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, jednak nie występują one w Polsce. Przed ukąszeniami komarów możemy się chronić poprzez stosowanie środków odstraszających komary. Meszki wydzielają silnie toksyczną ślinę. Niebezpieczne dla ludzi są samice meszek, ponieważ ich ukąszenia mogą powodować silne obrzęki, zaczerwienienia i wysoką gorączkę. Atakują zwykle chmarami, wciskają się np. do uszu, nosa, wpadają pod powieki i do gardła.

Kleszcze

Te pajęczaki butują na krzewach, przy wysokich trawach, w miejscach wilgotnych. Najbardziej aktywne są od wiosny do wczesnej jesieni. Samo ugryzienie nie boli, ale może być niebezpieczne, ponieważ kleszcz przez swoją ślinę może przenosić groźne dla zdrowia patogeny. W miejscu ukłucia przez kleszcza może pojawić się rumień wędrujący, zmiana o kształcie owalnym, która w miarę upływu czasu się powiększa, dlatego po usunięciu kleszcze trzeba obserwować swoje samopoczucie i miejsce ukąszenia. Rumień najwcześniej pojawia się po kilku dniach, jednak nie występuje u każdego. Najczęściej przenoszonymi przez kleszcze chorobami są: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Osy, szerszenie, pszczoły

Użądlić nas mogą pszczoły, osy i szerszenie. Najmniej groźne są pszczoły, ponieważ żądlą tylko raz. Miejsce ukąszenia boli i puchnie. Gdy ból mija, skóra mocno swędzi. Osy i szerszenie, mogą żądlić wielokrotnie, aż do wyczerpania zapasu jadu. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez samicę szerszenia, gdyż jej jad może być groźny dla człowieka. Po użądleniu mogą pojawić się się zaczerwienienia skóry, obrzęki, opuchlizna, gorączka, dreszcze, ból w klatce piersiowej i duszności. W przypadku użądlenia przez szerszenia najlepiej zgłosić się do lekarza.

Reakcja na ukąszenia

Ugryzienia lub użądlenia owadów najczęściej powodują tylko dyskomfort. Jad owadów jest mieszaniną silnych substancji, dlatego gdy dostanie się pod skórę powoduje miejscową reakcję zapalną, która objawia się zwykle bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem skóry. Coraz więcej osób reaguje jednak na ukąszenia silnymi odczynami alergicznymi. Mogą one mieć charakter miejscowych odczynów zapalnych, a także reakcji uogólnionej, która objawia się osłabieniem, biegunką, a nawet zaburzeniami krążeniowo - oddechowymi. Najgroźniejszym typem reakcji na ukąszenia/użądlenia jest wstrząs anafilaktyczny. Reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast po ukąszeniu/użądleniu lub po upływie kilku minut czy nawet godzin od momentu ukąszenia/użądlenia (do 24 godzin).

Objawy reakcji alergicznych i wstrząsu anafilaktycznego

  • osłabienie
  • wymioty, biegunka
  • gwałtowne ataki kaszlu i kichania
  • chrypka
  • szum w uszach
  • duszność
  • obrzęk krtani
  • spadek ciśnienia tętniczego
  • nadmierne pocenie się
  • zawroty głowy

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest szybka pomoc lekarska, gdyż jego wystąpienie jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

 

{"register":{"columns":[]}}