W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania Lekki Tornister

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Radomiu, Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zachęca do włączenia się w V już edycję kampanii informacyjno – edukacyjnej pt.  „Lekki Tornister” organizowaną przez Fundację Rosa.

W opinii Departamentu Promocji Zdrowia , Biostatystyki i Analiz kampania jest inicjatywą korzystnie wpływającą na profilaktykę chorób układu ruchu oraz wad postawy wśród najmłodszych uczniów. Zakres jej oddziaływania pozwala dotrzeć zarówno do najmłodszej grupy społeczeństwa, bezpośrednio narażonej na ryzyko wystąpienia wad postawy oraz schorzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem tornistrów, jak również osób dorosłych, które sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi, zarówno w szkole, jak i poza nią.

Główny cel projektu „Lekki Tornister” stanowi profilaktyka chorób układu ruchu i wad postawy wśród uczniów.

Cele szczegółowe stanowią:

  • dostarczanie dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom wiedzy i narzędzi, dzięki, którym będą mogli dokonywać świadomego wyboru wpływającego na jakość życia oraz dbania o prawidłową sylwetkę:
  • zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków uczniów i związanych z nim wad postawy, a w konsekwencji bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc oraz schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

Elementami programu są:

  • Lekcje w szkołach;  Lekcje prowadzone są przez nauczyciela z wykorzystaniem bezpłatnych materiałów edukacyjnych; przewodnika dydaktycznego, płyty CD z Bajką o Lekkim Tornistrze, plakatu edukacyjnego oraz karty zadań dla uczniów.
  • Spotkania edukacyjne;  Spotkania edukacyjne realizowane przez zespół projektu „Lekki Tornister” składają się z kilku części; prelekcja nt. profilaktyki wad postawy, quiz i zabawy edukacyjne dla najmłodszych oraz akcje ważenia i sprawdzania zawartości dziecięcych tornistrów. Działania skierowane są do placówek, które realizują projekt w najciekawszy sposób i wykazują największe zaangażowanie w jego realizację.

Odbiorcami programu są:

  • uczniowie klas I-III szkół podstawowych  i klas „0”
  • wychowawcy/nauczyciele;
  • rodzice uczniów;
  • media
{"register":{"columns":[]}}