W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kleszcze już atakują !

28.04.2023

Sezon na kleszcze jest już w pełni. Kleszcze są najbardziej aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale z powodu ciepłych zim pajęczaki te czyhają na nas przez cały rok. Kleszcze można spotkać wszędzie tam, gdzie występuje roślinność: w lasach, w parkach, na łąkach, skwerach, w przydomowych ogródkach. W związku z tym, wszyscy jesteśmy narażeni na kleszcze. Najbardziej narażone na kleszcze są osoby aktywnie spędzające czas wolny na świeżym powietrzu, leśnicy, rolnicy, ogrodnicy, funkcjonariusze straży pożarnej, granicznej, wojsko stacjonujące, turyści, uczestnicy obozu, koloni. Szczyt dobowy kleszczy występuje między godz. 8.00 a 12.00 oraz po godzinie 16.00 do zmierzchu.

kleszcz

Wybierając się na spacer do lasu, parku czy też tam, gdzie występuje roślinność warto zabezpieczyć się przed kleszczami:

  • Ubrać odzież z długimi rękawami i nogawkami, a na głowę włożyć czapkę oraz zadbać o obuwie zakrywające stopy.
  • Ubranie w jasnych kolorach łatwo pomoże nam zauważyć kleszcza.
  • Warto zaopatrzyć się w repelenty, czyli preparaty odstraszające pajęczaki.

Po powrocie do domu z terenów gdzie występują kleszcze powinniśmy obejrzeć dokładnie swoje ciało, skórę dziecka oraz sierść swojego pupila.

Kleszcze szukają miejsc delikatnych, zacisznych i ciepłych: w pachwinach, w dołach łokciowych, dołach kolanowych, za uszami, u nasady włosów, we włosach oraz między palcami.

Pamiętajmy, kleszcza wbitego w skórę, nie smarujemy spirytusem ani żadnym tłuszczem. Zakotwiczonego w skórze kleszcza można usnąć przy pomocy pompki ssącej, pęsety oraz innych przyrządów, które umożliwiają szybkie oraz bezinwazyjne pozbycie się pajęczaka. Miejsce po ukąszeniu kleszcza należy zdezynfekować.

Kleszcze to niebezpieczne pasożyty, przenoszą wiele groźnych chorób m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

KZM - to ciężka choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może doprowadzić do niepełnosprawności a nawet do śmierci.

Najskuteczniejszą prewencją KZM jest szczepienie ochronne. Aby szczepienie było skuteczne, należy przyjąć trzy dawki szczepionki:

I dawka – dzień rozpoczęcia szczepień

II dawka – w odstępie od 1 miesiąca do 3 miesięcy od dawki pierwszej

III dawka - w odstępie od 5 do 12 miesięcy od dawki drugiej.

 

Inną z najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza, którą wywołują krętki Borrelia burgdorferi.

Charakterystycznym objawem tej choroby u większości osób jest rumień w miejscu wkłucia się klesza oraz objawy grypopodobne tj. podwyższona temp, bóle głowy, stawów, rozbicie, osłabienie, brak koncentracji.

Borelioza może przyjmować różne postacie, takie jak: skórna, stawowa, neurologiczna, zaburzenia układu krążenia czy objawów neuropsychicznych. To niebezpieczna, wieloukładowa choroba zakaźna, która może doprowadzić do trwałych następstw neurologicznych (paraliżu mięśni, podwójnego widzenia, zawrotów głowy).

W sytuacji powiązania objawów z ukąszeniem kleszcza, należy zgłosić się do lekarza celem powzięcia terapii leczniczej.

Nie każde ugryzienie przez kleszcza musi skutkować boreliozą lub kleszczowe zapalenie mózgu.

Co roku wzrasta liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny w Polsce w 2022 r. stwierdzono 445 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. W bieżącym roku do 15 kwietnia  zachorowało 47 osób tj. trzykrotnie więcej niż  rok temu, gdzie o tej samej porze odnotowano 14 zachorowań KZM.

W 2022 r. odnotowano 17 338 zachorowań na boreliozę.  W bieżącym roku do 15.04.2023 r. zachorowało 2 753 osób tj. prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdzie odnotowano 1 423 zachorowań.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu wykonuje badania w kierunku boreliozy!

Oddział Laboratoryjny Sekcji Laboratoryjnej Epidemiologii oferuje wykonanie badań w kierunku boreliozy w dwóch klasach przeciwciał: IgG i IgM.

{"register":{"columns":[]}}