Sprzedaż i transport żywych karpi w sposób poprawny i humanitarny !
07.12.2022
W wielu polskich domach karp kojarzy się z kolacją wigilijną. Kupowanie żywego karpia przed wigilią stało się naszą tradycją. W związku z tym, uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, minimalizujący ich cierpienie.
W sklepach, które oferują sprzedaż żywych karpi wymaga się przetrzymywania ryb w specjalnych, szczelnych basenach. Woda w takim zbiorniku musi być czysta, odpowiednio dotleniona i napowietrzona oraz systematycznie wymieniana. Ważny jest też, właściwy, szybki transport żywych ryb ze sklepu do domu. Rybę można przenosić w sposób umożliwiający jej dostęp powietrza oraz tlenu:
- w specjalnych (ożebrowanych lub z perforowanym wkładem z tworzywa) pojemnikach bez wody;
- w pojemniku z wodą o odpowiedniej wielkości, zapewniającym rybie możliwość przyjęcia naturalnej pozycji oraz odpowiednią pojemność wody: minimum 1:2 masy karpia do masy wody.
W sklepach, które oferują sprzedaż ryb uśmiercanych, muszą znajdować się wydzielone miejsca do ogłuszania ich, bez możliwości udziału osób postronnych oraz narażenia na widok czynności zabijania zwierząt klientów, a szczególnie dzieci. Uśmiercanie żywej ryby może dokonać tylko przeszkolony personel sklepu.
Ponadto, w zaciszach domowych również należy dopełnić wszelkich starań, by żadne dziecko nie musiało patrzeć na uśmiercanie ryb.
Za nieprzestrzeganie zasad humanitarnych, sprzedawca, a także domownik są narażeni na oskarżenie za przestępstwo i mogą podlegać karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – art. 35 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. 2022 poz. 572).