Szczepienia ochronne
-
Organizacja i zasady prowadzenia szczepieńW Polsce szczepienia prowadzone są w podmiotach działalności leczniczej przez lekarzy wykonujących indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską albo grupową praktykę lekarską lub przez pielęgniarki i położne wykonujące indywidualną praktykę, indywidualną specjalistyczną praktykę lub grupową praktykę pielęgniarek i położnych.
-
Szczepienia obowiązkoweSzczepienia uznawane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Chronią nas przed 26 chorobami i zlikwidowały jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych, ospę prawdziwą, która przed wprowadzeniem szczepień uśmiercała co trzeciego mieszkańca ziemi.
-
Ospa wietrznaW klimacie umiarkowanym zachorowania na ospę wietrzną najczęściej odnotowywane są późną zimą i wczesną wiosną. Choroba ta, powszechnie uznawana za łagodną, może mieć groźne powikłania. W całej Polsce, każdego roku, ponad 1000 osób chorujących na ospę wietrzną jest hospitalizowanych.
-
Uwaga, pneumokokiPneumokoki (Streptococcus pneumoniae) to bakterie, które mogą być przyczyną bardzo groźnych chorób. Szczególnie narażone są małe dzieci do 5 r.ż. i osoby dorosłe powyżej 50 r.ż. Drobnoustroje te osiedlają się w gardle lub nosie, często nie wywołując objawów choroby. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem.