W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapobieganie zakażeniom HCV

HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (wzw C). Jest to choroba zakaźna, która najczęściej przebiega przewlekle. Uchwytne objawy chorobowe mogą wystąpić dopiero po wielu latach od wniknięcia HCV do organizmu, gdy przewlekłe zapalenie wątroby doprowadza już do poważnych następstw zdrowotnych.

hcv

Źródłem zakażenia HCV jest zakażony człowiek. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni z krwią osoby zakażonej przy braku zachowania odpowiednich procedur podczas zabiegów medycznych (operacje, drobne zabiegi chirurgiczne i stomatologiczne), przy braku zachowania odpowiednich procedur podczas zabiegów kosmetycznych z naruszeniem ciągłości skóry lub błon śluzowych (kolczykowanie, tatuaż, zabiegi medycyny estetycznej, np. likwidacja zmarszczek). Według badań epidemiologicznych szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych (w zależności od badań zakres ten wynosi od 150 do 250 tys.), co oznacza, że wśród 100 dorosłych osób 1 osoba może być zakażona wirusem HCV. Niestety dostępne dane pokazują, że tylko co 10 dorosła osoba zakażona wirusem HCV wie o swojej chorobie.

 

Materiały

http://hcv.pzh.gov.pl/
{"register":{"columns":[]}}