W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Radon w miejscach pracy

Radon występuje naturalnie w skałach, glebach i wodzie. Może on jednak przenikać i gromadzić się wewnątrz budynków. Także w miejscach pracy.

Radon w miejscu pracy

Wysoki poziom radonu może występować we wszystkich rodzajach miejsc pracy, w tym w fabrykach, magazynach, biurach, sklepach, szkołach, hotelach, domach opieki i ośrodkach zdrowia. Jednak miejscami pracy, w których pracownicy mogą być najbardziej narażeni na kontakt z radonem o podwyższonym stężeniu, są placówki zlokalizowane pod ziemią, słabo wentylowane przestrzenie usługowe dla przemysłu i użyteczności publicznej, miejsca podziemnych tras turystycznych i kopalnie (rud uranowych i metali, ale również węgla kamiennego). 

Najwyższe poziomy radonu znajdują się zwykle w przestrzeniach podziemnych, takich jak piwnice, jaskinie i kopalnie. 

Pomiary radonu w miejscach pracy

W przypadku zdecydowanej większości naziemnych miejsc pracy pomiary stężenia radonu powinno się wykonywać na najniższym poziomie budynku – w piwnicach lub w pomieszczeniach parterowych. 30 lipca 2020 weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie terenów, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekraczać poziom odniesienia (Dz. U. 2020 poz. 1139).

Miejsca pracy pod ziemią

W przypadku miejsc pracy pod ziemią (na przykład tych, w których pracuje się średnio ponad godzinę tygodniowo lub około 50 godzin rocznie) lub takich, w których znajduje się otwarte źródło wody, powinno się przeprowadzać pomiary stężenia radonu. Dotyczy to wszystkich podziemnych miejsc pracy w Polsce.

Po co badać radon w miejscu pracy?

Pomiary zawartości radonu należy przeprowadzać w każdym miejscu pracy, w którym jego lokalizacja i charakterystyka sugerują, że może występować podwyższony poziom radonu. Ponieważ nawet nowe budynki, w których zastosowano materiały zabezpieczające przed przenikaniem radonu, mogą posiadać konstrukcje umożliwiającą kumulowanie się radonu, pracodawcy są zobowiązani do przeprowadzania testów w regionach określonych w przepisach prawa.

W przypadku wprowadzenia znaczących zmian w konstrukcji budynku lub w procesach roboczych prowadzonych w jego obrębie pracodawca powinien rozważyć konieczność ponownego zmierzenia poziomu radonu. 

Szczegółowe informacje dotyczące Radonu

Materiały

Radon w miejscach pracy - Poradnik
Radon.pdf 0.29MB
{"register":{"columns":[]}}