Siedlecki Festiwal Piosenki o Zdrowiu
07.07.2021
Pomysł organizacji festiwalu zrodził się w 1992 roku w wojewódzkiej jeszcze wtedy stacji sanitarnej w Siedlcach i wtedy też odbył się po raz pierwszy.
Cel festiwalu: zmiana zachowań prozdrowotnych poprzez przekazywanie wiedzy w formie atrakcyjnej dla dzieci i młodzieży - piosenki, melodyjnej, wspieranej tańcem, czasem małymi formami teatralnymi.
Regulamin: wykonania oceniane w trzech kategoriach wiekowych - przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, po reformie oświaty - w gimnazjach; przedmiotem oceny jest piosenka o treściach propagujących zdrowy tryb życia w szerokim tego słowa znaczeniu, tekst autorski, po raz pierwszy wykonywany na festiwalu, muzyka może być zapożyczona.
Już po pierwszym festiwalu widać było, że idea festiwalu, czyli wyśpiewywania tego, co dobre, a co szkodliwe dla zdrowia trafiła na podatny grunt - już od stycznia następnego roku po pierwszej imprezie dzwoniły telefony do terenowych organizatorów z zapytaniami, czy odbędzie się kolejna edycja festiwalu. W latach 1992-1999 - festiwal o randze wojewódzkiej, organizowany był przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Siedlcach, obejmował terytorialnie subregion siedlecki - 6 powiatów - garwoliński, łosicki, miński, siedlecki, sokołowski, węgrowski. W latach 2000-2003 - festiwal w dalszym ciągu o randze wojewódzkiej , organizowany przez Oddział Zamiejscowy w Siedlcach WSSE w Warszawie. W roku 2000 w festiwalu wojewódzkim po raz pierwszy wzięło udział całe Mazowsze, w tym przedszkolaki .Przyjechały do nas do Siedlec z odległego Makowa Mazowieckiego. Ze względu właśnie na maluchy i zbyt duży wysiłek dla nich zmieniliśmy w następnych latach regulamin, który dopuszczał udział przedszkoli i kończył na etapie powiatowym.
W roku 2004 - po likwidacji Oddziałów Zamiejscowych festiwal po raz pierwszy organizowany był przez WSSE w Warszawie i PSSE w Siedlcach, lecz w dalszym ciągu w Siedlcach w Centrum Kultury i Sztuki, obecnie jest to Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce .
Organizacja festiwalu:
Główną siłą sprawczą w działaniach organizacyjnych są pracownicy oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia stacji sanitarno-epidemiologicznych, ściśle współpracujący z nauczycielami oraz organizatorami oświaty zdrowotnej w placówkach - tzn. pracownikami służby zdrowia pracującymi w gabinetach higieny szkolnej. W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, w Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia pracują trzy osoby, na barkach których spoczywają wszystkie działania organizacyjne etapu powiatowego i wojewódzkiego. Należy jednak podkreślić, że przez lata został wypracowany model zaawansowanej współpracy pomiędzy sekcjami w stacji, które włączają się w działania, szczególnie przed festiwalem wojewódzkim oraz podczas jego trwania. Regulaminy z początkiem roku są rozsyłane do placówek oświatowo-wychowawczych, tzn. do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, obecnie przedszkoli i szkół podstawowych, corocznie korzystamy przy organizacji festiwalu ze współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach.
- Środki na organizację festiwalu są pozyskiwane już w roku poprzedzającym - szczególnie od władz samorządowych, które muszą podjąć decyzję o budżecie na rok następny z wyprzedzeniem. W dofinansowanie festiwalu włączają się Inspekcja Sanitarna jako główny organizator oraz wielu lokalnych sponsorów, których w samym subregionie siedleckim przez wszystkie lata organizowania festiwalu było około 300, przy czym niektórzy wytrwale wspierają ideę zdrowego stylu życia od pierwszego koncertu aż po dzień dzisiejszy.
- Terminy koncertów eliminacyjnych na etapie powiatów dostosowane są do kalendarza roku szkolnego oraz kalendarza imprez artystycznych w placówkach kultury, które udostępniają nieodpłatnie swoje sale koncertowe na potrzeby eliminacji powiatowych oraz w przypadku festiwalu wojewódzkiego w Siedlcach - wojewódzkiego koncertu finałowego.
- Każdemu festiwalowi towarzyszą media lokalne w tym siedlecka TV Wschód, rozgłośnie radiowe - Radio dla Ciebie, Katolickie Radio Podlasia, tygodniki i dzienniki lokalne.
- W organizację festiwalu włączają się władze oświatowe zarówno jako fundatorzy nagród, jak też jako uczestnicy komisji jurorskich, w tych komisjach zasiadają również specjaliści ds. muzycznych, pedagodzy ze szkół muzycznych, w Siedlcach z Zespołu Szkół Muzycznych.
Rokrocznie w festiwalowych szrankach walczy już na etapie wojewódzkim od dwóch do trzech setek dzieci i młodzieży. Należy nadmienić, że piosenka o zdrowiu nie jest wykonywana jedynie jako wyraz sztuki dla sztuki na koncertach festiwalowych, można ją usłyszeć jeszcze w wielu wykonaniach na różnych imprezach lokalnych odbywających się w mieście, np. podczas Dni Siedlec, podczas olimpiady Mazowieckiego Forum Młodzieży Szkół Promocji Zdrowia, która pierwszą swoją edycję miała właśnie w Siedlcach. Siedleckie przedszkolaki zaprezentowały się na uroczystości wręczenia 1 certyfikatu jakości dla laboratorium PSSE w Siedlcach, która miała miejsce w maju 2005 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.
Festiwal jest organizowany już od prawie 30 lat, cieszy się dużym zainteresowaniem, mamy nadzieję , że pozostanie z nami jeszcze długo.