Grypa ptaków - wytyczne
09.10.2024
Mając na uwadze rozpoczęty sezon infekcji oddechowych u ludzi oraz rozpoczynający się z końcem roku nowy sezon epidemiczny grypy ptaków wśród ptactwa, co wiąże się z możliwością wystąpienia nowych ognisk zakażeń wirusem grypy ptaków wśród ptaków dzikich i hodowlanych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siedlcach przekazuje informacje dot. ryzyka dla ludzi, związanego z zachorowaniami ptaków na ptasią grypę.
GRYPA PTAKÓW jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirusy grypy typu A, która dotyka głównie ptaki (zarówno drób, jak i ptaki dzikie).
Zakażenia ptaków mogą być wywoływane przez wirusy grypy wysoce zjadliwej (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza – HPAI) np. A(H5N1)) oraz wirusy o niskiej zjadliwości (ang. Low Pathogenic Avian Influenza – LPAI).
Wirusy HPAI, szczególnie podtyp H5, są szeroko rozpowszechnione wśród ptactwa dzikiego w Europie. W ostatnich latach identyfikuje się także zakażenia A(H5N1) m.in. u ssaków dzikich np. fok, niedźwiedzi, lisów, wydr oraz ssaków futerkowych na fermach hodowlanych np. lisów i norek, czy u kotów domowych.
Można zakazić się wirusem grypy ptaków, jeśli:
- masz bliski, bezpośredni kontakt z zakażonymi żywymi/padłymi ptakami, ewentualnie zakażonymi ssakami,
- masz kontakt z wydalinami i wydzielinami zakażonego drobiu/dzikich ptaków oraz zanieczyszczonymi powierzchniami np.:
- dotykasz chorych/martwych ptaków, podczas uboju/utylizacji tusz ptaków,
- dotykasz powierzchni skażonych wirusem w gospodarstwie,
- masz kontakt z aerozolem powstającym podczas oczyszczania pomieszczeń gospodarstwa itp.
- masz kontakt z surowym mięsem ptaków zakażonych, pozyskanym poza nadzorem weterynaryjnym (ubój, patroszenie i porcjowanie mięsa w domowych warunkach, „mokre targi w Azji”).
Więcej dodatkowych informacji znajdą Państwo w poniższych załącznikach. Informacje dedykowane są zarówno dla osób fizycznych, mieszkańców nadzorowanego terenu, jak i mających zawodowy kontakt z ptactwem (właścicieli i pracowników ferm, zakładów utylizacji padłych zwierząt, pracowników służb porządkowych, terenów zielonych, weterynarii, myśliwych, leśników itp.). Zachęcamy do zapoznania się z materiałami w załącznikach.
Materiały
Ptasia grypa - INFORMACJA DLA POPULACJI OGÓLNEJPtasia_grypa_-_INFORMACJA_DLA_POPULACJI_OGÓLNEJ.pdf 0.33MB Ptasia grypa - Wytyczne dla hodowców właścicieli i pracowników ferm zwierząt oraz związanych zawodowo ze zwierzętami
Ptasia_grypa_-_Wytyczne_dla_hodowców_właścicieli_i_pracowników_ferm_zwierząt_oraz_związanych_zawodowo_ze_zwierzętami.pdf 0.06MB