W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Astmy 2021

04.05.2021

Ponad miliard ludzi cierpi na choroby przewlekłe dróg oddechowych. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln - astmę. Te problemy dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży i nasilają się z wiekiem. 4 maja 2021 obchodzimy Światowy Dzień Astmy - obchodzony od 1998 roku w pierwszy wtorek maja z inicjatywy organizacji medycznej Globalna Inicjatywa na Rzecz Astmy (ang. GINA).

Światowy Dzień Astmy

Celem obchodów ŚDA jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej astmy oraz zapewnienie powszechnej opieki medycznej osobom zmagającym się z tą chorobą. W wielu krajach organizowane są konferencje i spotkania plenarne z lekarzami i przedstawicielami organizacji zajmujących się walką z astmą. Według danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia przypadłość ta dotyka około 300 milionów ludzi na świecie. Astma to schorzenie zapalne górnych dróg oddechowych, wynikłe na skutek nadwrażliwości oskrzeli na rozmaite czynniki, takie jak wysiłek fizyczny czy alergeny. Najczęstszymi objawami, utrudniającymi codziennie funkcjonowanie, są duszności i kaszel. Choć astma jest chorobą nieuleczalną, stosując odpowiednie leki można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny tryb życia. Niestety, w krajach rozwijających się na całym świecie z powodu astmy umiera co roku ponad 200 tysięcy osób. Praktycznie każdą z tych osób można by uratować z pomocą podstawowych leków. Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Swój udział mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Szkodliwe warunki pracy są odpowiedzialne za około 11% wszystkich zachorowań na astmę wśród dorosłych. Liczba chorych niestety stale wzrasta, a część z nich nawet nie wie o swojej chorobie.
W Polsce choroby układu oddechowego najczęściej występują u osób do 30. roku życia, ale jest ich również coraz więcej u osób starszych. Bardzo duży wpływ na przebieg tych schorzeń ma szereg czynników takich jak: palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska, nadużywanie alkoholu.

https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/czy-masz-astme

https://www.pta.med.pl/

https://dlapacjentow.pta.med.pl/

{"register":{"columns":[]}}