Światowy Dzień Nerek 2022
10.03.2022
Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Obchodzony jest od 2006 roku. Celem Światowego Dnia Nerek jest podniesienie świadomości społeczeństwa nt. chorób nerek oraz ich ważnej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Nerki to jeden z najbardziej zaniedbanych narządów. Szacuje się, że w Polsce na choroby nerek może chorować nawet 11 proc. Polaków. Jak wyjaśnia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, niewydolność nerek jest już chorobą cywilizacyjną, w dodatku częstszą niż cukrzyca, na którą choruje 2,8 mln Polaków. Zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania, po nadciśnieniu tętniczym. Przewlekła choroba nerek dotyka osób w każdym wieku, powyżej 60 roku życia ryzyko to się zwiększa. Z tej przyczyny, starsze osoby są zachęcane do wykonywania rutynowych badań przynajmniej raz w roku. Badanie obejmują stan moczu oraz poziom filtracji kłębuszkowej. Należy wiedzieć, że początkowe stadia choroby nie dają żadnych objawów. Nieleczona choroba może doprowadzić do zatrucia organizmu przez toksyny, które uszkadzają większość narządów. Wzrasta również ryzyko miażdżycy i chorób serca. Do grupy zwiększonego ryzyka należą osoby chore na cukrzycę, z nadciśnieniem i osoby powyżej 60 roku życia. Świadomość społeczna o niewydolności nerek jest nadal bardzo niska, stąd konieczność jak najszerszego propagowania wczesnego wykrywania ich chorób. Wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii, chroniącej ten tak ważny dla życia narząd. Szacuje się, że około 4,5 mln Polaków ma chore nerki. Większość nawet się tego nie domyśla. Tylko w tym roku co najmniej 4000 nowych osób rozpocznie stałe leczenie dializami, by ratować swoje życie, co więcej, 95% ludzi z chorymi nerkami umiera przedwcześnie z powodu zbyt późnej bądź niewłaściwej diagnozy. Wiele z tych osób leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy niewydolności serca, jednak nikt nie podejrzewa, że przyczyną ich dolegliwości są właśnie choroby nerek, a do diagnozy wystarczą proste i tanie badania moczu na obecność białka oraz badania krwi na oznaczenie poziomu kreatyniny i cukru. Szczególnie zagrożone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nadwagą, w których rodzinie ktoś już miał chorobę nerek.
Problemy z układem moczowym - jaka dieta ?
Leczenie wielu problemów zdrowotnych warto wspierać odpowiednim odżywianiem. Nie bez znaczenia są też płyny - w przypadku chorób nerek czy pęcherza moczowego właśnie napoje odgrywają znaczącą rolę. Pamiętaj, że to, co wskazane dla zdrowego, choremu może szkodzić. Leczenie chorób układu moczowego, podobnie zresztą, jak i niemal wszystkich innych, warto wspierać dietą. Jeśli miewasz infekcje dróg moczowych (problem dotyczy głównie kobiet) lub masz skłonność do tworzenia się złogów, swoje menu koniecznie skonsultuj z lekarzem prowadzącym, urologiem bądź nefrologiem. Pamiętaj, że jedzenie może być lekiem, ale i przeszkodą w powrocie do zdrowia. Dowiedziono tego naukowo. Jest kilka zasad uniwersalnych (te poniżej), warto jednak pomyśleć o indywidualnym jadłospisie i właściwym dawkowaniu cennych produktów.
Niezależnie od typu problemów (choroby nerek, pęcherza, infekcje, złogi), warto ograniczać:
- kawę i mocną herbatę: bo w nadmiarze sprzyjają odwodnieniu,
- mocny alkohol: nie dość, że odwadnia, to jeszcze sprzyja podrażnieniom dróg moczowych. Zarazem piwo pomaga czasem w skutecznym, nieinwazyjnym pozbyciu się drobnych złogów (kamieni) nerkowych. Zapytaj zatem lekarza, czy i w jakich ilościach je pić,
- - białko zwierzęce: chociaż zasadniczo jest zdrowym, cennym budulcem, może obciążać nerki. Ustal z lekarzem, ile łącznie białka zwierzęcego (pochodzącego z nabiału i mięsa) możesz bezpiecznie jeść.
- Czasem, przy skłonnościach do kamicy nerkowej, zalecana jest rezygnacja z picia mleka.
Nawet w sezonie grypy i innych infekcji wirusowych niezalecane jest przyjmowanie w tabletkach witaminy C, jeśli cierpisz na kamicę. Chociaż zasadniczo witamina C to przyjaciółka układu moczowego, gdyż sprzyja zakwaszeniu moczu, a zatem zapobiega infekcjom, w nadmiarze (który nie zdarza się osobom zdrowym, o prawidłowej filtracji nerek) może szkodzić. Mało prawdopodobne, by nawet osoba z kamicą nerkową przedawkowała tę witaminę z pożywienia. Jeśli jednak sięgasz po pigułki, możesz narobić sobie kłopotów.
Nie żałuj sobie:
- wody: Odpowiednia ilość płynów (najlepiej 1,5 do 2 litrów dziennie) usprawni pracę nerek i pozwoli usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Wskazana jest czysta woda, ale także soki owocowe i warzywne.
- dobrych owoców: absolutnym sprzymierzeńcem układu moczowego jest słynna już wykorzystywana w wielu lekach żurawina, a także czarne jagody. Działają przeciwbakteryjnie, więc i przeciwzapalnie.
Polecane www :
https://www.worldkidneyday.org/event/swiatowy-dzien-nerek/
https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka-chorob-nerek/
https://www.dlazdrowianerek.com/
https://www.dbajonerki.pl/
https://ptnefro.pl/
https://zpe.gov.pl/a/profilaktyka-chorob-ukladu-moczowego/DC2aXuFgp
Materiały
Profilaktyka chorób nerek ulotkaProfilaktyka_chorób_nerek.pdf 0.65MB Światowy Dzień Nerek 2002 ulotka
Światowy_Dzień_Nerek_2022_ulotka.pdf 0.09MB