W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2021

27.06.2021

Dzień ten, obchodzony jest w rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga. Dzięki insulinie z choroby nieuleczalnej i prowadzącej do śmierci - cukrzyca stała się chorobą przewlekłą. Według danych WHO ponad 440 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie, a 1,6 miliona zgonów rocznie jest bezpośrednio przypisywanych cukrzycy. Zarówno liczba przypadków, jak i częstość występowania cukrzycy stale wzrastały w ciągu ostatnich kilku dekad.

Światowy Dzień Walki z cukrzycą

W Polsce już co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby. Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.
Obchody Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu podniesienie świadomości ludzi oraz okazanie wsparcia osobom chorym.

Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca to przewlekła choroba związana z zaburzeniami w produkcji insuliny-hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Hormon ten jest nam niezbędny do przenoszenia glukozy z krwi do komórek organizmu gdzie przetwarzana jest w energię. Jeśli nie wykorzystamy glukozy w postaci energii zostanie zamieniona i odłożona w postaci tkanki tłuszczowej w różnych okolicach naszego ciała i narządach wewnętrznych. Gdy insulina działa nieprawidłowo lub jej brakuje poziom glukozy we krwi wzrasta. Wysoki poziom glukozy we krwi zwany hiperglikemią może doprowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych a w konsekwencji do groźnych dla naszego zdrowia i życia powikłań.

Podział cukrzycy jest następujący:

  • Typu 1 insulinozależna - chorują głównie dzieci i osoby młode. Wymaga codziennego podawania insuliny w celu wyrównania poziomu glukozy we krwi.
  • Typu 2 insulinoniezależna - na rozwój tego typu cukrzycy największy wpływ ma nasz styl życia - mała aktywność fizyczna, nadwaga, otyłość, nieprawidłowe odżywianie, używki. Podstawowe leczenie to zmiana stylu życia, wdrożenie odpowiedniej diety a w razie potrzeby przyjmowanie leków p/cukrzycowych.
  • Stan przedcukrzycowy - to ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Stężenie glukozy jest podwyższone ale nie na tyle wysokie by zdiagnozować cukrzycę.

Zachęcamy Państwa do wykonania profilaktycznego badania poziomu glikemii (cukru) we krwi. Należy pamiętać, że cukrzycę wywołują nie tylko skłonności genetyczne, ale również brak ruchu, nadwaga, zła dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków.
Konsultacja lekarska, zmiana trybu życia może zapobiec lub opóźnić rozwój choroby.
 

Polecane strony www:

https://diabetyk.org.pl/
https://diabetyk.org.pl/o-cukrzycy/
https://diabetyk.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Raport-glikemia-final.pdf
https://www.gov.pl/web/cskmswia/program-polityki-zdrowotnej-w-zakresie-profilaktyki-wczesnego-wykrywania-cukrzycy-typu-2

Materiały

Informacje ogólne o cukrzycy dzieci
Informacje​_ogólne​_o​_cukrzycy​_dzieci.pdf 18.35MB
Dziecko z cukrzycą w szkole
Dziecko​_z​_cukrzycą​_w​_szkole.pdf 21.75MB
Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu
Dziecko​_z​_cukrzycą​_w​_szkole​_i​_przedszkolu.pdf 3.19MB
KIDS pack PL
KiDS​_pack​_PL.pdf 9.02MB
Talerz diabetyka - jak prawidłowo się odżywiać
Talerz​_diabetyka​_-​_jak​_prawidłowo​_się​_odżywiać.pdf 3.39MB
{"register":{"columns":[]}}