czego i kogo dotyczy - informacje ogólne
Na terytorium Unii Europejskiej (UE) od 2007 r. obowiązują przepisy prawa regulujące produkcję, import, dystrybucję i stosowanie substancji chemicznych:
- w ich postaci własnej,
- w mieszaninach,
- w wyrobach
w aspekcie ich bezpieczeństwa poprzez:
- właściwe zarządzanie ryzkiem podczas ich całego cyklu życia,
- ich rejestrację,
- przekazywanie informacji o sposobach zarządzania ryzykiem związanym z nimi,
- wykaz substancji, które zostały ograniczone w stosowaniu,
- wykaz substancji, których stosowanie warunkowane jest wydaniem zezwolenia do konkretnego zastosowania.
Powyższe wynika z:
Ponieważ REACH dotyczy produkcji, importu, dystrybucji i stosowania (przemysłowego i zawodowego) substancji chemicznych:
- w ich postaci własnej,
- w mieszaninach,
- w wyrobach,
ma wpływ na funkcjonowanie większości firm w całej UE.
Producent, importer, wytwórca wyrobu, dalszy użytkownik oraz dystrybutor.
Obowiązki firm UE wynikające z REACH ustala się na podstawie analizy pełnionej roli wobec każdej z substancji:
- w jej postaci własnej,
- w mieszaninie,
- w wyrobach
w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności przemysłowej lub innej działalności zawodowej.
Role jakie można pełnić:
- Producent oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium Wspólnoty, wytwarzającą substancję na terytorium Wspólnoty.
Produkcja oznacza wytwarzanie albo ekstrakcję substancji w stanie, w jakim występują w przyrodzie.
- Importer oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium Wspólnoty i odpowiedzialną za import.
- Wytwórca wyrobu oznacza osobę fizyczną lub prawną wytwarzającą lub składającą wyrób we Wspólnocie.
- Dalszy użytkownik oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium Wspólnoty i niebędącą producentem ani importerem, która używa substancji w jej postaci własnej lub jako składnika mieszaniny, podczas prowadzonej przez siebie działalności przemysłowej lub innej działalności zawodowej. Dystrybutor ani konsument nie są uważani za dalszych użytkowników. Reimporter podlegający wyłączeniu zgodnie z przepisem art. 2 ust. 7 lit. c) REACH uważany jest za dalszego użytkownika.
- Dystrybutor oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium Wspólnoty, w tym osobę prowadzącą handel detaliczny, która wyłącznie magazynuje oraz wprowadza do obrotu substancję w jej postaci własnej lub jako składnik, udostępniając ją stronom trzecim.
Na stronach internetowych Europejskiej Agencja Chemikaliów (ECHA) znajdują się narzędzia i dobre praktyki, które umożliwiają ustalenie obowiązków wynikających z pełnionej roli.
Europejska Agencja Chemikaliów
To organ powołany do skutecznego zarządzania technicznymi, naukowymi i administracyjnymi aspektami REACH na szczeblu wspólnotowym.
Na stronie internetowej ECHA znajdują się materiały dotyczące aktów prawnych z zakresu chemikaliów i wsparcie w postaci narzędzi, dobrych praktyk i praktycznych porad przygotowanych dla firm.
Tekst ma wyłącznie charakter poglądowy i nie jest wiążący, został przygotowany na podstawie wybranych obowiązujących aktów prawnych weryfikacja obowiązków lub zgodności produktów/wyrobów powinna odbywać się na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE (Tekst mający znaczenie dla EOG)
Ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1816)