Europejski Tydzień Szczepień 21-27 Kwietnia 2024 r.
21.04.2024
W dniach 21-27 kwietnia 2024 r. obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. W tym roku Europejski Tydzień Szczepień będzie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z centralą WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień. Więcej informacji na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-immunization-week/2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Skarżysku-Kamiennej zaprasza osoby zainteresowane tematyką szczepień do siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej ul. Czerwonego Krzyża 10, gdzie w dniach 22-26.04.2024 r. w godz. 8.00-14.00 pracownicy Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego będą udzielali informacji nt. szczepień. Informację będzie można również uzyskać pod nr telefonu: 41 25 11 868 wew. 43.
Czym jest szczepienie?
- Szczepienie polega na podaniu pacjentowi przez osobę uprawnioną szczepionki przeciw chorobie zakaźnej, by organizm pacjenta się na nią uodpornił. Szczepienie ochronne jest świadczeniem zdrowotnym z zakresu profilaktyki. Procedura szczepienia zawsze obejmuje: badanie lekarskie, na podstawie którego lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia (lub podejmuje decyzję o odroczeniu) oraz podanie szczepionki.
Czym są szczepionki?
- Szczepionka to preparat, który w założeniu imituje naturalną infekcję i prowadzi do rozwoju odporności analogicznej do tej którą uzyskuje organizm w czasie pierwszego kontaktu z prawdziwym drobnoustrojem (bakterią lub wirusem). W skład szczepionki wchodzą najczęściej antygeny, które uzyskiwane są z żywych lub zabitych drobnoustrojów, ich oczyszczonych fragmentów lub produktów metabolizmu bakterii, jak również w wyniku inżynierii genetycznej. Szczepionki najnowszej generacji (np. mRNA lub wektorowe) zawierają informację genetyczną, na podstawie której (już w komórkach osoby zaszczepionej) produkowany jest antygen.
- Antygen to substancja zdolna do wzbudzenia odpowiedzi immunologicznej i syntezy przeciwciał przeciwko sobie.
- Antygen szczepionkowy to antygen, którym może być żywy atenuowany drobnoustrój, zabity drobnoustrój, rozbity drobnoustrój lub ich wybrane fragmenty; rekombinowane antygeny drobnoustrojów otrzymane metodami inżynierii genetycznej.
Czy szczepienia są bezpieczne?
- Bezpieczeństwo każdej szczepionki jest oceniane na wszystkich etapach badań, które są nad nią prowadzone, a także w trakcie produkcji oraz podczas stosowania zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu preparatów.
- Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Każda szczepionka wprowadzona na polski rynek musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Kontrolowane są wszystkie serie szczepionek wprowadzane do obrotu w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne. Przestrzeganie tych wysokich standardów przez podmioty działające w systemie ochrony zdrowia gwarantuje bezpieczeństwo osób poddawanych szczepieniom.
Kto może wykonać szczepienie?
- Szczepienia ochronne mogą wykonywać lekarze i felczerzy, pielęgniarki, położne, a także higienistki szkolne.
Gdzie można wykonać szczepienia ochronne?
- Szczepienia ochronne (obowiązkowe i zalecane) są realizowane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (np. przychodnie), które udzielają świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Więcej informacji/Źródła: