W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć?

02.07.2024

Suplementy diety – co trzeba
o nich wiedzieć ?

W ostatnich latach w Polsce, znacząco wzrosło, spożycie suplementów diety zarówno wśród osób zdrowych, jak i chorych. Sprzyjają temu deklarowane właściwości, sposób prezentacji oraz ich przystępna forma. Suplementy możemy zaleźć pod postacią np. ampułki, tabletki, kapsułki czy syropu. Suplementy diety kierowane są do różnych osób, np. aktywnych fizycznie, kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób starszych.

Jednak czy każdy zdaje sobie sprawę z tego, że suplementy diety nie mają właściwości leczniczych? Suplement diety nie leczy i nie zapobiega chorobom! Suplementacja nie może być uznawana za sposób odżywiania. Suplementy diety mogą jedynie uzupełniać normalną dietę, a nie ją zastępować.

Jakie są równice między lekiem a suplementem diety?

Różnice między suplementem diety, a lekiem są znaczące. Lek to produkt leczniczy, natomiast suplement diety to środek spożywczy. W aptekach oraz niektórych sklepach dostępne są w sprzedaży zarówno suplementy diety jak i leki bez recepty (OTC).

Na opakowaniu leku bez recepty znajdziemy m.in. numer pozwolenia na dopuszczenie
go do obrotu. Z kolei na opakowaniu suplementu diety musi być wyraźnie napisane, że jest to suplement diety. Nie znajdziemy tam również wspomnianego numeru pozwolenia.

Producent suplementu diety zobowiązany jest podać nazwę kategorii substancji odżywczych, substancji charakteryzujących produkt lub wskazać charakter tych substancji. Obowiązkowe  jest przekazanie informacji o zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia oraz ostrzeżenie o jej nieprzekraczaniu w ciągu dnia. Wymagane jest także zamieszczenie stwierdzenia, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej diety i powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci. Producent nie może również sugerować, że suplement diety zapobiega chorobom lub je leczy.

Maksymalny dopuszczalny poziom zawartości witamin i składników mineralnych oraz innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny zapewnia, że zwykłe stosowanie suplementu diety zgodnie z informacją zamieszczoną w oznakowaniu będzie bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Pamiętaj nigdy nie przekraczaj zalecanej porcji do spożycia suplementu diety w ciągu dnia!

Suplementy diety nie powinny być postrzegane jako  panaceum na różne, niekiedy wymyślone dolegliwości. Ważne, żeby pamiętać, że podstawą zdrowego stylu życia oprócz aktywności fizycznej jest urozmaicona, prawidłowo zbilansowana dieta. To właśnie dieta powinna być głównym źródłem witamin i składników mineralnych oraz innych składników odżywczych. Suplementy diety mogą jedynie ją uzupełniać, i to tylko w pewnych określonych przypadkach.

Kto może potrzebować suplementów diety?

Na podstawie obecnego stanu wiedzy suplementy diety mogą być stosowane w przypadku:

• osób, u których występują niedobory witamin i składników mineralnych w diecie – warto skonsultować potrzebę suplementacji z dietetykiem lub lekarzem. Może to dotyczyć osób spożywających diety niskoenergetyczne, czy tzw. odchudzające,

• osób starszych,

• osób stosujących diety z ograniczeniami, bądź eliminacją niektórych składników pokarmowych, takich jak np. wegetarianie – warto rozważyć suplementację witaminą B12,

• osób, u których występuje nietolerancja laktozy (co w populacji osób starszych stwierdza się w 20-40% przypadków) i z tego powodu eliminują produkty mleczne; uniemożliwia to często pokrycie zapotrzebowanie na wapń,

• kobiet po menopauzie (przy niedoborze wapnia i witaminy D),

• kobiet ciężarnych (zaleca się suplementację diety w kwas foliowy, jod i witaminę D oraz w uzasadnionych przypadkach inne składniki, takie jak: żelazo, DHA, magnez i inne w zależności od stopnia istniejącego niedoboru lub jego ryzyka),

• w okresie od października do kwietnia zaleca się suplementację witaminy D u niemowląt jak i dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Dawki należy dostosować do wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego, diety.

Materiały

DEKALOG SUPLEMENTACJI
DEKALOG​_SUPLEMENTACJI.pdf 0.24MB
{"register":{"columns":[]}}