W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień AIDS 2022 – rozstrzygnięcie konkursu multimedialnego „HIV/AIDS – żyj bez ryzyka”

01.12.2022

Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia

Od 1988 roku, corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, którego celem jest uwrażliwienie na problem AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą a także zwrócenie uwagi na walkę z AIDS oraz uświadomienie o konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania. Przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”. „Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize”.

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

  • 8 400 000 osób żyło z HIV;
  • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
  • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
  • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.

Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, 16 listopada rozpoczęła kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie. Więcej informacji: https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/jedynytakitest/

W  ramach obchodów Światowego Dnia AIDS’2022 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej zorganizowała spotkanie edukacyjne dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Podczas spotkania poruszono zagadnienia obejmujące obchody Światowego Dnia AIDS 2022, czym jest HIV i AIDS, drogi zakażenia wirusem HIV, dane epidemiologiczne zachorowań i zgonów, testy w kierunku HIV oraz leczenie HIV. W drugiej części spotkania nastąpiło rozstrzygniecie konkursu multimedialnego „HIV/AIDS – żyj bez ryzyka” zorganizowanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skarżysku-Kamiennej we współpracy z Urzędem Miasta w Skarżysku-Kamiennej. Konkurs skierowany był do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu skarżyskiego. Celem konkursu było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy dotyczącej profilaktyki HIV/AIDS, podniesienie poziomu akceptacji i tolerancji dla osób żyjących z HIV i chorych na AIDS, kształtowanie świadomości młodzieży na temat konsekwencji wynikających z ryzykownych zachowań zdrowotnych oraz  zwiększenie odpowiedzialności za własne życie. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną lub krótki film edukacyjny/spot jako narzędzia do przekazania informacji dotyczącej HIV i AIDS, tj. wskazanie na sposoby ochrony przed zakażeniem HIV, uświadomienie, że zagrożenie HIV może dotyczyć każdego – drogi zakażeń wirusem, zachęcenie do podejmowania bezpiecznych zachowań oraz zachęcanie do wzajemnej edukacji na temat HIV/AIDS.

Komisja konkursowa w składzie:

  • kom. Anna Sławińska– Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku-Kamiennej
  • Pan Marek Kowalik - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej
  • Pani Małgorzata Ledwójcik – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej

postanowiło przyznać następujące miejsca: 

I miejsce – Dawid Mamcarz Szkoła Podstawowa w Skarżysku Kościelnym

II miejsce – Aleksandra Kijanka I Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku-Kamiennej

III miejsce – Julia Szymoniak Szkoła Podstawowa nr 2 w Skarżysku-Kamiennej

Fundatorem nagród dla uczestników konkursu jest Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej wraz z Gminną Komisją ds. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.

Organizator dziękuje wszystkim uczestnikom i gratuluje laureatom konkursu. Dziękuje również sponsorowi nagród oraz nauczycielom i pedagogom za zaangażowanie i przygotowanie młodzieży do konkursu, a także Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej za udział w spotkaniu.

{"register":{"columns":[]}}