Światowy Dzień Rzucania Palenia 2022 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Rzuć palenie razem z nami”
17.11.2022
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada. Święto zapoczątkowały Stany Zjednoczone 1974 r. przez dziennikarza Lynn Smith, który zaapelował do czytelników na łamach swojej gazety, aby choć przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania palenia obchodzony jest od 1991 roku i dla osób palących jest doskonałą okazją do podjęcia wyzwania i skończenia z nałogiem palenia.
Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. Dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym, która są przyczyną powstawania nowotworów. Do tych związków możemy zaliczyć: nikotynę, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
Palenie papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów powoduje wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka, między innymi:
- Choroby układu oddechowego – rozedma płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
- Choroby układu krążenia – choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty
- Nowotwory – płuc, języka, wargi, nerki, pęcherza moczowego
Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest bardziej szkodliwy dla zdrowia niż dym wdychany przez osoby palące prosto z papierosa. Jest to związane ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który zwiększa wchłanianie nikotyny do organizmu przez osoby niepalące. Palenie papierosów w otoczeniu dzieci prowadzi do wymuszonego wdychania przez nie dymu tytoniowego powodując: infekcje dróg oddechowych, astmę, zapalenie ucha środkowego, nowotwory, a nawet śmierć łóżeczkową u niemowląt.
Chcesz rzucić palenie? Wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Rzuć palenie razem z nami”
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, jak co roku włączyła się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia, i we współpracy z Urzędem Miasta w Skarżysku-Kamiennej zorganizowała konkurs plastyczny „Rzuć palenie razem z nami”. Konkurs miał na celu promowanie wśród dzieci i ich rodziców zachowań korzystnych dla zdrowia wynikających z życia wolnego od nałogu tytoniowego. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną dowolną techniką związaną tematycznie z hasłem i celami konkursu.
Konkurs przeprowadzony był w 2 kategoriach wiekowych:
- Kategoria I - dzieci uczęszczające do Przedszkoli i Oddziałów „0” Szkół Podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego
- Kategoria II - dzieci uczęszczające do klas I-III Szkół Podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego
W skład komisji konkursowej weszły: p. Barbara Lipnicka – Oddział Rejonowy PCK
w Skarżysku-Kamiennej p. Marta Skorek – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej oraz kom. Anna Sławińska – Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku-Kamiennej.
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie nagród i pamiątkowych dyplomów nastąpiło 17 listopada 2022 r. podczas spotkania edukacyjnego zorganizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia 2022.
Fundatorem nagród dla uczestników konkursu jest Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej.
WYNIKI:
- Kategoria wiekowa I:
I miejsce – Przedszkole Publiczne nr 6 w Skarżysku-Kamiennej
II miejsce – Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchedniowie
III miejsce – Przedszkole Publiczne nr 16 w Skarżysku-Kamiennej
wyróżnienie – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie
- Kategoria wiekowa II:
I miejsce – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zaleziance
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Skarżysku-Kamiennej
wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 7 w Skarżysku-Kamiennej
Organizator dziękuje autorom wszystkich prac plastycznych i gratuluje laureatom konkursu. Dziękuje również sponsorowi nagród oraz nauczycielom i pedagogom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do konkursu.