Ocena obszarowa jakości wody miasta Skierniewice za rok 2019
Oceny jakości wody w poszczególnych wodociągach
Wodociąg Skierniewice (zbiorowego zaopatrzenia)
Z urzędu przeprowadzono 10 kontroli jakości wody, pobrano 72 próbki do analiz.
Większość próbek pobrano w ramach planowego monitoringu jakości wody w stałych punktach poboru wody uzdatnionej (na stacji uzdatniania przy ul. Waryńskiego oraz z punktów na sieci w różnych częściach miasta).
Zakład eksploatujący wodociąg prowadził niezależnie kontrolę wewnętrzną jakości wody zgodnie z zatwierdzonym przez PPIS w Skierniewicach harmonogramem. Zaplanowano i wykonano badania 90 próbek. Ponadto prowadzono badania na inne, własne potrzeby.
Pobory próbek monitoringowych były rozłożone równomiernie w trakcie roku. Woda została poddana analizom pod względem wszystkich wymaganych parametrów. Z uwagi na występujące okresowe ograniczenia dostawy wody w okresie letnim zwiększono częstotliwość badań zarówno w kontroli urzędowej, jak i wewnętrznej.
W kilku próbkach, pobranych w ramach kontroli wewnętrznej jak i urzędowej stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych, ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C w punktach, na sieci. W związku z powyższym wodociąg został poddany dezynfekcji. Powtórzone próbki nie potwierdziły utrzymywania się zanieczyszczenia.
W jednej z placówek wykonując badania wody ciepłej w kierunku obecności bakterii rodz. Legionella spp. stwierdzono przekroczenie wartości zalecanych. Przeprowadzono dezynfekcję termiczną sieci, badania kontrolne nie potwierdziły utrzymywania się zanieczyszczenia. Postępowanie administracyjne w tej sprawie prowadził Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
W innych próbkach stwierdzono niewłaściwy smak i zapach oraz niewłaściwą barwę. Podjęte działania naprawcze szybko wyeliminowały nieprawidłowości. Uwzględniając szacunek ryzyka zdrowotnego powyższych, chwilowych zanieczyszczeń nie wprowadzano ograniczeń w eksploatacji tego wodociągu i dostępności wody dla konsumentów.
Wodociąg Instytutu Ogrodnictwa, ujęcie ul. Konstytucji 3. Maja (lokalny, na potrzeby Instytutu)
Wodociąg lokalny zasilający Osadę Pałacową był nieczynny. Instytut korzystał z wody z sieci miejskiej.
Wodociąg Instytutu Ogrodnictwa, ujęcie ul. Rybickiego (lokalny, na potrzeby Instytutu)
Podmiot eksploatujący wodociąg przedstawił wyniki analizy 2 próbek pobranych w ramach kontroli wewnętrznej.
W jednej z próbek stwierdzono niewłaściwą barwę. Podjęte działania naprawcze przyniosły oczekiwany rezultat. Woda została poddana analizom pod względem wszystkich, wymaganych parametrów. W kolejnych próbkach nie stwierdzono przekroczeń parametrów jakości. Obiekty zasilane w wodę z tego wodociągu mają możliwość korzystania z zasilania z sieci miejskiej.
Wodociąg Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej ul. Sobieskiego (lokalny, na potrzeby zakładu)
Podmiot eksploatujący wodociąg przedstawił wyniki analiz 4 próbek pobranych w ramach kontroli wewnętrznej.
Pobory próbek były rozłożone równomiernie w trakcie roku. Woda została poddana analizom pod względem wszystkich, wymaganych parametrów. W żadnej z próbek nie stwierdzono przekroczeń parametrów jakości. Nie występowała potrzeba podejmowania działań naprawczych.
Wodociąg Zakładu Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Polski Ogród” ul. Czerwona (lokalny, na potrzeby zakładu)
Podmiot eksploatujący wodociąg przedstawił wyniki analiz 4 próbek pobranych w ramach kontroli wewnętrznej.
Pobory próbek były rozłożone równomiernie w trakcie roku. Woda została poddana analizom pod względem wszystkich wymaganych parametrów. W jednej z próbek stwierdzono niewłaściwy smak i zapach. Podjęto działania naprawcze, polegające na płukaniu sieci wodociągowej.
Ocena obszarowa jakości wody do spożycia
Producenci i odbiorcy wody, jakość wody, metody uzdatniania
Na terenie miasta funkcjonował jeden wodociąg zaopatrzenia zbiorowego oraz 3 inne wodociągi dostarczające wodę spełniającą wymagania jakości dla wody do spożycia przez ludzi.
Na wszystkich wodociągach woda była uzdatniana poprzez napowietrzanie i filtrację na filtrach zamkniętych. Stała dezynfekcja jest prowadzona na wodociągu Skierniewice oraz wodociągu OSM.
Przekroczenia wartości parametrycznych wystąpiły na sieci wodociągu Skierniewice. W ramach kontroli urzędowej oraz kontroli wewnętrznej stwierdzono przekroczenie parametru mikrobiologicznego, ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C w punktach, na sieci. Stwierdzono obecność bakterii rodz. Legionella spp. w sieci wewnętrznej wody ciepłej. Wystąpił również niewłaściwy zapach oraz barwa. Działania naprawcze polegające na dezynfekcji i płukaniu sieci przyniosły pożądany efekt.
Woda z wodociągu poza okresem stwierdzonego w dwóch przypadkach zanieczyszczenia mikrobiologicznego oraz wystąpienia niewłaściwego zapachu była oceniana przez PPIS w Skierniewicach jako przydatna do spożycia przez ludzi, bez ograniczeń.
Zgłaszane reakcje niepożądane
Rozpatrywane były 2 interwencje na jakość wody. Obie dotyczyły niewłaściwego smaku i zapachu (mieszkańcy osiedla Widok). Jedna z interwencji okazała się zasadna. W pobranych próbkach wody stwierdzono niewłaściwy zapach (wyraźny, specyficzny, ropopochodny). Druga z interwencji okazała się niezasadna. Pobrane próbki u skarżących nie potwierdziły jej zasadności.
Postępowania administracyjne i działania naprawcze
Nie prowadzono postępowań administracyjnych dotyczących poprawy jakości wody.
Nie prowadzono również postępowań odnośnie stanu sanitarno-technicznego obudów studni oraz urządzeń i budynków stacji wodociągowych.
Materiały
Ocena obszarowa jakości wody miasta Skierniewice2019-ocena-obszarowa-jakosci-wody-miasta-skierniewice.pdf 0.69MB
- Pierwsza publikacja:
- 21.04.2021 10:49 Sylwester Murgrabia
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Daria Wiczyńska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Ocena obszarowa jakości wody miasta Skierniewice za rok 2019 | 1.0 | 21.04.2021 10:49 Sylwester Murgrabia |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP