Październik miesiącem walki z rakiem piersi
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego jak co roku chcemy zwrócić uwagę Pań na konieczność wykonywania badań profilaktycznych.
W Polsce raka piersi diagnozuje się u ok. 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia z tego powodu umiera.
Głównym powodem umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe dają większe szanse na skuteczne leczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG) i samobadanie piersi.
Samobadanie piersi to podstawowy i bardzo ważny element profilaktyki dla Pani w każdym wieku. Już od 20 roku życia każda z Pań powinna sama regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.
USG piersi jako istotne badanie w profilaktyce nowotworów warto wykonywać między 20 a 30 rokiem życia. Po 35 urodzinach należy zgłaszać się na nie co roku. Badanie USG piersi jest bezpłatne, o ile otrzymamy na nie skierowanie od ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.
Mammografia to badanie radiologiczne, zalecane jest dla kobiet od 50 r.ż. Panie w wieku od 50 do 69 lat mogą wykonać to badanie bez skierowania, co 2 lata. Mammografia jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany wielkości 2-3 mm, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego.
Tylko regularne badanie piersi pozwala na wykrycie pierwszych zmian, z których w przyszłości może rozwinąć się groźny nowotwór.