Programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży
Programy edukacyjne dla przedszkoli
„Czyste Powietrze Wokół Nas” - program, który jest realizacją rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu i stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych, którego adresatami są dzieci w wieku 5 i 6 lat oraz ich rodzice i opiekunowie. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w ochronie dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
„Skąd się biorą produkty ekologiczne” – program zawiera treści dotyczące zdrowego żywienia i żywności ekologicznej, skierowany jest do dzieci 5-6 letnich. Zajęcia realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom książki i filmu animowanego, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli i lekcji pokazowej. Dzieci mają szansę nauczyć się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Utrwalone w dzieciństwie przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki często decydują o późniejszym stylu życia.
„Czyste ręce mamy i o zdrowie dbamy” to lokalny program edukacyjny dotyczący właściwej higieny rąk, skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku lat 5. Mając na uwadze, jak duże znaczenie ma higiena rąk w działaniach zapobiegawczych rozprzestrzeniania się zakażeń, szczególnie w obecnym czasie epidemii, proponujemy przystąpienie do programu. Jako wsparcie w realizacji możemy przekazać Państwu scenariusz zajęć oraz kolorowanki i mydełka dla dzieci.
Programy edukacyjne dla szkół podstawowych
"Bieg po zdrowie" to program profilaktyki antytytoniowej inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną, który uzyskał honorowy patronat Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka, realizowany jest we współpracy z resortem edukacji. Celem programu jest zwiększenie wiedzy na temat zdrowia i umiejętności uczniów w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e-papierosów. Adresowany jest do uczniów klas IV szkół podstawowych ich opiekunów.
Program można realizować w oparciu o materiały w wersji elektronicznej, dostępne na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Program "Trzymaj formę!" ma na celu kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia, zbilansowanej diety i zdobycie wiedzy konsumenckiej. Działania podejmowane podczas realizacji programu zmierzają do zwiększenia świadomości jego uczestników, dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami i środowiskiem lokalnym, opracowują najlepsze i najciekawsze metody propagowania zasad zdrowego stylu życia zarówno w szkole jak i w rodzinie. Adresatami programu są uczniowie klas V-VIII.
„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” - program realizowany na poziomie wojewódzkim, w ramach Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Celem głównym kampanii jest zapobieganie używania środków psycho-aktywnych oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży szkolnej województwa łódzkiego. Kampania kierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.
Programy edukacyjne dla szkół ponadpodstawowych
„ARS, czyli jak dbać o miłość?” – program krajowy. Głównym celem jest ograniczenie używania alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych przez uczniów szkół średnich. Realizacja treści programowych oparta jest na kompleksowym podejściu do profilaktyki uzależnień w kontekście wartości wyznawanych przez młodych ludzi. PSSE w Skierniewicach dysponuje materiałami w wersji elektronicznej, które mogą Państwu ułatwić realizację programu.
„Podstępne WZW” - program dotyczy profilaktyki zakażeń wirusem HBV i HCV. Jego celem jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych informacji na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Treści programu zawierają wiedzę na temat ryzyka zakażeń wirusem HBV i HCV, uświadamiają zagrożenia i przybliżają zasady profilaktyki w tym zakresie.
„Znamię! Znam Je?” jest programem kierowanym do młodzieży szkół ponadpodstawowych, dotyczącym profilaktyki czerniaka (nowotworu złośliwego skóry). Jego celem głównym jest upowszechnienie wiedzy obejmującej swoją tematyką czynniki ryzyka zachorowania na czerniaka, zagrożenia i zasady profilaktyki oraz uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw.
Szersze informacje i materiały edukacyjne nt. programów „Podstępne WZW” i „Znamię! Znam je?” można uzyskać na stronie internetowej fundacji „Gwiazda nadziei” www.gwiazdanadziei.pl w zakładce szkolenia, programy.
Program „Wybierz Życie - Pierwszy Krok” podejmujący tematykę raka szyjki macicy i zakażeń wirusem HPV, którego celem jest m. in. zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę, zwiększenie poziomu wiedzy na temat raka szyjki macicy, kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy, motywowanie kobiet do regularnych badań profilaktycznych.
Więcej informacji na temat programów edukacyjnych GIS, w tym dla szkół podstawowych, znajdziecie Państwo w linku: https://www.gov.pl/web/gis/programy-edukacyjne2