W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 zasad bezpiecznej kąpieli

19.07.2022

Wypoczynek nad morzem lub jeziorem to dla wielu nas wymarzony przepis na udane wakacje. Jednak słońce, beztroska i bardzo często brak wyobraźni sprawiają, że niekiedy kończą się one tragicznie. W sezonie wakacyjnym każdego dnia tonie nawet 10 osób. Jak zachować się nad wodą, aby kąpiele były bezpieczne, a pamiątką były piękne wspomnienia?

kapiel

10 zasad bezpiecznej kąpieli:

  1. Pływajmy tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych, tam gdzie jest ratownik WOPR. Jest to gwarancja bezpieczeństwa i szybkiej pomocy.
  2. Przestrzeganie zakazów kąpieli. Do wody możemy wchodzić, gdy na maszcie zawieszona jest biała flaga. Czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli.
  3. Nie wskakujmy do wody po intensywnym opalaniu. Kiedy jesteśmy mocno rozgrzani słońcem, grozi nam niebezpieczny dla zdrowia szok termiczny. Najpierw opłuczmy wodą klatkę piersiową, kark , szyję, nogi.
  4. Nie pływajmy po jedzeniu ani na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
  5. Nie odpływajmy daleko od brzegu. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej
    w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
  6. Nie pływajmy po alkoholu. Alkohol jest główna przyczyną śmiertelnych wypadków nad wodą, dodaje odwagi i pogarsza koordynację ruchową. Powoduje szybszą utratę ciepłoty ciała, nagłe przykurcze mięśni i zaburzenia orientacji w przestrzeni.
  7. Wchodźmy do wody z drugą osobą. Osoba będąca z nami w stałym kontakcie wzrokowym pomoże wezwać pomoc, kiedy złapie nas skurcz lub gdy zasłabniemy.
  8. Nie skaczmy do wody, jeśli nie znamy jej dna. Skoki ,,na główkę” w nieznanych miejscach mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią. W przypadku wypoczynku nad morzem pamiętajmy, że dno zmienia się nieomal każdej nocy, szczególnie po silnym wietrze. Jeden nierozważny skok może zmienić na zawsze czyjeś życie. 
  9. Dbaj o czystość wody, w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych. Jeśli są do tego warunki wchodź do wody po uprzednim umyciu się pod prysznicem.
  10. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.

Na terenie powiatu sochaczewskiego brak jest kąpielisk. Jedynym miejscem jest miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli pod nazwą ,,Plaża miejska”, które znajduje się w Sochaczewie przy ulicy Moniuszki.

Latem możemy korzystać ze wszystkich przyjemności związanych z przebywaniem na słońcu
i kąpielą. Róbmy to jednak rozsądnie i bezpiecznie.

{"register":{"columns":[]}}