Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
22.01.2024
W dniach 22-28 stycznia 2024 r. obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet.
Co to jest rak szyjki macicy?
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Chcesz uniknąć raka szyjki macicy – korzystaj z badań cytologicznych i zaszczep się!
Badanie cytologiczne pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie – jeszcze w momencie powstania stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%!
Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy?
- przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
- wielu partnerów płciowych,
- wiele porodów,
- wieloletnie palenie papierosów.
Co to jest cytologia?
Badaniem cytologicznym określa się pobranie komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Wymazy cytologiczne są bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Badanie to pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, gdy nie występują żadne objawy.
Do pobrania rozmazu cytologicznego wykonywanego przez lekarza ginekologa lub położną wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku, tj. wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną.
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Dzięki realizacji programu chcemy pokazać kobietom, jak ważne są badania profilaktyczne oraz zachęcić je do wykonywania cytologii. Naszym głównym celem jest zmniejszenie liczby kobiet, które chorują i umierają na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w krajach, które przodują w tym zakresie.
Program skierowany jest do kobiet w wieku 25-64 lat, które są zdrowe i nie odczuwają żadnych dolegliwości.
Możesz zrobić cytologię, jeśli nie robiłaś jej w ciągu ostatnich trzech lat. Uwaga: możesz zrobić badanie po roku, jeśli występują u ciebie czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem HIV, HPV lub przyjmujesz leki immunosupresyjne.
Możesz zrobić badanie w ramach programu bezpłatnie, jeśli jesteś uprawniona do świadczeń opieki zdrowotnej. Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie.
Jak przygotujesz się do badania cytologicznego?
- na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
- na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
- co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
- od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień
Na czym polega cytologia?
Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.
Po badaniu dowiesz się, czy znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.
źródło: https://planujedlugiezycie.pl/profilaktyka-raka-szyjki-macicy/
Materiały
Ulotka - profilaktyka raka szyjki macicyulotka_-_profilaktyka_raka_szyjki_macicy.pdf 0.57MB