W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak chronić się przed ptasią grypą: objawy, rozprzestrzenianie się i profilaktyka

28.03.2024

Ptasia grypa, zwana również wirusem grypy ptaków (HPAI), to choroba zakaźna wywołana przez wirusy grypy typu A/H5N1. Chociaż infekcja ta zazwyczaj występuje u ptaków, może dotyczyć także innych gatunków zwierząt i również zagrażać ludziom. W okresie maj-czerwiec 2023 zaobserwowano występowanie przypadków ostrej infekcji u kotów, która często kończyła się śmiercią zwierzęcia. Dlatego ważne jest, aby być świadomym sposobów przenoszenia się wirusa, objawów oraz sposobów profilaktyki.

Sytuacja epizootyczna w kraju i na świecie w zakresie zakażeń wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków jest dynamiczna. Występujące nietypowe zakażenia wirusami HPAI także u ssaków wiążą się z rosnącą obawą w zakresie możliwości transmisji wirusów na człowieka.

Drogi przenoszenia

Ptasia grypa przenoszona jest przede wszystkim poprzez kontakt z zakażonymi ptakami lub ich wydzielinami, takimi jak kał, ślina i wydzieliny z nosa. Bezpośredni kontakt z ptakiem lub jego odchodami stanowi największe ryzyko zakażenia. Jednak wirus może także przenosić się za pośrednictwem skażonych powierzchni, jak na przykład narzędzia rolnicze, ubrania lub buty.

Objawy

Objawy ptasiej grypy u ludzi mogą być różnorodne, ale najczęstsze z nich to gorączka, kaszel, bóle mięśni, bóle głowy, bóle gardła, katar, osłabienie i bóle stawów. W przypadku cięższych zakażeń mogą wystąpić także problemy z oddychaniem, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, a nawet śmierć.

Profilaktyka

  • Staraj się unikać kontaktu z dzikimi ptakami, padłym ptactwem i zwierzyną zwłaszcza w obszarach, gdzie stwierdzono przypadki ptasiej grypy.
  • Regularnie myj ręce wodą i mydłem, szczególnie po kontakcie z ptakami lub ich środowiskiem.
  • Unikaj spożywania surowego mięsa lub jaj ptaków, zwłaszcza w obszarach, gdzie występują ogniska choroby.
  • Upewnij się, że mięso i jaja ptaków są odpowiednio gotowane przed spożyciem, aby zabić wszelkie wirusy.
  • W razie konieczności kontaktu z potencjalnie zakażonymi ptakami, noszenie rękawiczek i maseczki może zapewnić dodatkową ochronę.
  • Zgłaszaj obecności padłych ptaków/innych zwierząt do właściwych służb porządkowych
  • W przypadku kontaktu osoby z zakażonym zwierzęciem wirusem grypy A/H5N1 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie obejmuje ww. osobę nadzorem epidemiologicznym, tj. kieruje na 10 dniową samoobserwację w terminie od dnia ostatniego narażenia na kontakt z wirusem. Osoby pozostające pod nadzorem powinny zwracać uwagę na niepokojące objawy chorobowe i ewentualnie skorzystać z teleporady lekarskiej.
  • Szczep się przeciwko grypie sezonowej! WHO oraz ECDC wskazują, że szczepienie się regularne przeciwko grypie sezonowej może przynieść korzyści (do czasu pojawienia się szczepionki przeciwko A/H5N1 dla ludzi) i zmniejszyć ryzyko zmienności genetycznej wszelkich, w tym odzwierzęcych wirusów grypy w organizmie człowieka oraz może uchronić przed ciężkim przebiegiem zakażenia.
{"register":{"columns":[]}}