W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczna walka z nowotworami: Podsumowanie spotkania profilaktycznego w Żdżarowie

22.02.2024

W dniu 21.02.2023 r. w Świetlicy Wiejskiej w Żdżarowie odbyło się spotkanie profilaktyczne na temat kluczowych metod profilaktyki nowotworów. Organizatorami byli: PSSE w Sochaczewie, Stowarzyszenie „W nas siła” oraz gospodarze obiektu.

Spotkanie profilaktyczne zorganizowane przez PSSE w Sochaczewie na temat profilaktyki nowotworów, które odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Żdżarowie w dniu 21.02.2024 r.

Spotkanie otworzyła Beata Fergińska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie, która wyjaśniła rolę Inspekcji Sanitarnej w promowaniu zdrowia oraz uzasadniała potrzebę działań profilaktycznych - Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem szacuje, że w 2050 roku, na świecie wystąpi ponad 35 mln nowych zachorowań na nowotwory. Szybko rosnące globalne obciążenie chorobami nowotworowymi jest związane zarówno ze starzeniem się populacji, jak również ze zmianami w ekspozycji na czynniki ryzyka. Tytoń, alkohol i otyłość są kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do wzrostu zachorowalności na nowotwory złośliwe.

Podczas spotkania omówiono nowotwór szyjki macicy, jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Podkreślono istotność regularnych badań cytologicznych, które pozwalają na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i skuteczne leczenie. Zachęcano do skorzystania badań cytologicznych, które każda kobieta między 25 a 64 rokiem życia raz na trzy lata może wykonać bezpłatnie w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Nie można było pominąć rozmowy o szczepieniach ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Przypomniano o istotności szczepień w prewencji tej groźnej choroby.

Kolejnym tematem była walka z rakiem piersi. Przedstawiono zalety badania mammograficznego, które jest kluczowym narzędziem w wykrywaniu zamian nowotworowych w piersiach u kobiet powyżej 40 roku życia. Regularne mammografie mogą znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie raka piersi i skuteczne leczenie. Badanie jest bezpieczne oraz bezpłatne dla kobiet w wieku 45-74 lat – wykonywane raz na dwa lata
w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi
prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Omówiono również nowotwór prostaty. Wspomniano o konieczności regularnych badań kontrolnych u mężczyzn po 50 roku życia oraz o znaczeniu wczesnego wykrywania i leczenia tego rodzaju raka.

W kontekście profilaktyki nowotworu jelita grubego podkreślano znaczenie badań przesiewowych, takich jak kolonoskopia, które pozwalają na wykrycie zmian przednowotworowych lub raka we wczesnym stadium.  Zachęcano do przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanych przez NFZ dla osób, które nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat i są w wieku 50-65 lat lub 40-49 lat – jeśli krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Nie zapomniano również o czerniaku i nowotroworze płuca. Omówiono czynniki ryzyka,
w tym narażenie na promieniowanie UV oraz palenie tytoniu, a także zachęcano do regularnego monitorowania zmian skórnych i unikania palenia.

Na zakończenie poruszone zastało zagadnienie otyłości jako czynnika ryzyka wielu rodzajów nowotworów. Zwrócono uwagę na znaczenie zdrowej diety i aktywności fizycznej
w zapobieganiu nie tylko otyłości, ale również chorobom nowotworowym.

Spotkanie było nie tylko źródłem cennych informacji na temat profilaktyki nowotworów, ale także stanowiło przypomnienie o konieczności dbania o swoje zdrowie i przeprowadzaniu regularnych kontroli. Pamiętajmy, że profilaktyka i wczesne wykrywanie to kluczowe elementy w walce z nowotworami.

 

Magdalena Zborowska

PSSE w Sochaczewie

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}