W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

17.11.2022

Światowy Dzień Rzucenia Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada - w 2022 r. święto przypada 17 listopada. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów tradycyjnych, e-papierosów i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych, a tym samym dążenie do zmiany zachowań w postaci ograniczenia lub rzucenia palenia.

EJzjvIFXkAIIbGQ

W dalszym ciągu znacząca część Polaków w wieku 15 i więcej lat – niemal jedna piąta (21%) – regularnie (codziennie) pali tytoń. Tym samym palenie wyrobów tytoniowych stanowi poważny problem wśród młodzieży. Badania pokazują, że nałogowymi palaczami częściej są mężczyźni niż kobiety (24% wobec 18%). Trzy czwarte polskich palaczy tytoniu (75%) pali tradycyjne, produkowane fabrycznie papierosy. Inną, relatywnie często wybieraną formą tytoniu jest tytoń do samodzielnego skręcania (21%).W przypadku papierosów elektronicznych (e-papierosy) wykazano, że 1% ogółu Polaków pali e-papierosy, a 4% Polaków zadeklarowało, że przynajmniej raz korzystało z nich, a 13% badanych chciało w ten sposób rzucić palenie papierosów tradycyjnych.

Jednocześnie występuje tendencja spadkowa ilości osób palących nałogowo – od 2011 roku w polskim społeczeństwie jest o 10 punktów procentowych mniej palaczy.*

Palący papierosy wdycha dym składający się z ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 będących substancjami rakotwórczymi, co nam grozi min. zachorowaniem na : raka płuc (ponad dwie trzecie zgonów z powodu raka płuc jest wynikiem palenia tytoniu), nowotwory przełyku, krtani, gardła czy trzustki, przewlekłe choroby układu oddechowego (palenie tytoniu jest istotną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zaostrzeniem objawów astmy oskrzelowej i gruźlicy i wiele innych.


Palenie tytoniu ma także wpływ na dzieci - palenie przez matkę w okresie ciąży oraz narażenie ciężarnej na bierne palenie prowadzi do poważnych zaburzeń rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka, m.in. zmniejszonego wzrostu i upośledzenia funkcji płuc. U małych dzieci, narażonych na bierne palenie, istnieje większe ryzyko wystąpienia i zaostrzenia objawów astmy oskrzelowej, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli oraz częstych infekcji dolnych dróg oddechowych.**

Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne są niemal natychmiast:

  • w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,
  • w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,
  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc,
  • rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,
  • okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,
  • piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.***

Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia mogą skorzystać z:

- Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oraz w sobotę w godzinach 09:00- 15:00. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia. Można zamówić konsultację i ustalić dogodny dla siebie termin w godzinach pracy Poradni.

- bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii
i Torakochirurgii - zapisy pod numerem telefonu 61 66 54 311 od poniedziałku do piątku
w godzinach 9.00 - 13.00. Poradnia oferuje indywidualne i grupowe formy pomocy - więcej informacji na załączonej ulotce.

- Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl

żródło: strona

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}