W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowe i bezpieczne wakacje

22.06.2023

Nadszedł upragniony przez wszystkich okres wakacyjnych urlopów i wyjazdów do pięknych miejsc w kraju i za granicą. Chcemy aby ten czas był bezpieczny i służył wypoczynkowi oraz pomnażaniu naszego zdrowia. Aby tak się stało trzeba pamiętać zarówno o zasadach bezpieczeństwa jak i o profilaktyce zdrowotnej.

Grafika Bezpieczne Wakacje

Podczas zbliżających się wakacji postaraj zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Odżywiaj się zdrowo i bezpiecznie. Aby uniknąć zatruć pokarmowych zwracaj uwagę na właściwe przechowywanie oraz terminy ważności produktów. Przestrzegaj zasad higienicznego przygotowywania posiłków. Zawsze myj warzywa i owoce przed spożyciem. Spróbuj zastosować w praktyce zasadę „5 porcji warzyw i owoców dziennie” wykorzystując ich sezonową obfitość.
  • Wykorzystaj wakacje do zwiększenia swojej aktywności fizycznej i zachęcaj do niej członków rodziny i znajomych.
  • Pamiętaj o właściwym nawadnianiu organizmu i codziennie wypijaj zalecane ilości wody.
  • Zawsze wybieraj bezpieczne miejsca do kąpieli. Najbezpieczniejsze są kąpieliska strzeżone, gdzie można liczyć na pomoc ratownika. Kąpiel jest dozwolona również w miejscach niestrzeżonych, które są do tego przeznaczone. Jeśli masz wątpliwości warto zajrzeć do serwisu kąpieliskowego na stronie https://sk.gis.gov.pl. Można tutaj znaleźć aktualną listę kąpielisk oraz informację o czystości wody, a także o infrastrukturze takiej jak przebieralnie, toalety, punkty gastronomiczne. Pamiętaj, aby nigdy nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, podczas deszczu czy burzy, a także bezpośrednio po kąpieli słonecznej (warto odczekać chwilę w cieniu przed zanurzeniem).
  • Zabezpieczaj się przed słońcem. Stosowanie podstawowych zasad ochrony przed promieniowaniem UV takich jak: przebywanie w cieniu podczas godzin największego nasłonecznienia, używanie preparatów z filtrem ochronnym, noszenie nakrycia głowy zabezpieczą nas przez udarem cieplnym i oparzeniami słonecznymi. Pamiętaj, że nadmierna ekspozycja na słońce znacząco podnosi ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry!
  • Uważaj na kleszcze. Ich ukąszenie może przenosić groźne choroby takie jak odkleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Wybierając się na wycieczkę na tereny zielone używaj preparatów odstraszających, zakładaj odzież z długimi rękawkami i nogawkami oraz zakrywające stopy obuwie. Po powrocie dokładnie kontroluj swoje ciało i ubranie. Przed zachorowaniem na odkleszczowe zapalenie mózgu można zabezpieczyć się również poprzez szczepienie.
  • Planując wyjazd za granicę dowiedz się jakie szczepienia ochronne są zalecane, a jakie obowiązkowe dla kraju czy regionu, do którego się udajesz. Informacje o tym oraz o punktach szczepień uzyskasz na stronie https://www.gov.pl/web/gis/zalecane-szczepienia-dla-podrozujacych.
  • Zawsze zwracaj uwagę na stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz. Jeżeli budzi on Twoje wątpliwości zgłoś to do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Materiały

Poradnik bezpiecznego wypoczynku lato 2023
Poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_2022-2023​_-​_lato.pdf 4.12MB
{"register":{"columns":[]}}