Żywienie dzieci omówione na konferencji sanepidu
25.10.2023
24 października, w Światowy Dzień Walki z Otyłością odbyła się konferencja na temat „Kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym” zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sochaczewie. Nawyki żywieniowe to jedno z kluczowych zagadnień wpływających na zdrowie i jakość życia, dlatego też zrozumienie, jakie czynniki na nie wpływają i jak możemy je kształtować, ma ogromne znaczenie dla przyszłego zdrowia społeczeństwa.
Liczni goście
Zebranych powitała Beata Fergińska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie. Patio kramnic miejskich wypełniła niemal setka gości, wśród których byli przedstawiciele samorządów, Inspekcji Sanitarnej z terenu województwa mazowieckiego, dyrektorzy szkół, przedszkoli, nauczyciele, rodzice, pracownicy bloku żywienia z placówek z terenu powiatu sochaczewskiego. Mazowieckiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Magdalenę Kaczmarek reprezentowała Roksana Kalinowska z Oddziału Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej WSSE w Warszawie. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew.
Cel konferencji oraz wykłady
Celem spotkania była wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie żywienia dzieci. Wykłady poprowadzili eksperci z Zakładu Edukacji Żywieniowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Doktor Anna Taraszewska omówiła żywienie w przedszkolu i szkole jako czynnik kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Przykłady dobrych praktyk w działaniach edukacyjnych w przedszkolu i szkole zaprezentowała mgr Joanna Jaczewska-Schuetz. Konferencję uzupełnił wykład Sylwii Kaczmarek z Sekcji Higieny Żywności i Żywienia PSSE w Sochaczewie, która na podstawie nadzoru prowadzonego w powiecie sochaczewskim uświadomiła zebranym najczęściej występujące nieprawidłowości.
Partnerzy
Na konferencji podsumowano także projekt realizowany przez sochaczewski sanepid pt. „W zdrowym ciele mały brzuch” w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Sochaczewie, Miastem Sochaczew, Gminą Sochaczew, Gminą Młodzieszyn, Gminą Brochów, Gminą Iłów, Gminą Nowa Sucha, Gminą Teresin oraz Gminą Rybno. Dzięki wsparciu samorządów możliwa była realizacja licznych działań mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, za co podziękowała Beata Fergińska, dyrektor PSSE w Sochaczewie.
Patronat medialny
Patronat medialny nad konferencją objęły redakcje: Radia Sochaczew, Tu Sochaczew, Ziemi Sochaczewskiej oraz Expressu Sochaczewskiego.