Obowiązki pracodawcy, u którego w procesie pracy stosowane są substancje, preparaty, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym i reprotoksycznym (CMR) w środowisku pracy
03.01.2025
Dnia 28 lipca 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 1126 https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000112601.pdf). Rozporządzenie to wprowadza m.in. pojęcie substancji i mieszanin reprotoksycznych (działających szkodliwie na rozrodczość).
Do podstawowych obowiązków pracodawców zatrudniających pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji/procesów rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych należy:
- Zastępowanie niebezpiecznych substancji rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych oraz procesów technologicznych, jeśli to technicznie możliwe, mniej szkodliwymi rozwiązaniami.
- Rejestr wszystkich rodzajów prac w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu nie tylko rakotwórczym i mutagennym, ale również o działaniu reprotoksycznym.
- Rejestr pracowników zatrudnionych przy pracach w narażeniu – pracodawcy obowiązani są do prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy pracach w kontakcie z ww. substancjami.
- Obowiązki względem pracowników, okresowe szkolenia i ocena stanu zdrowia.
Pracodawca musi zapewnić regularną kontrolę zdrowia pracowników, szczególnie pod kątem narażenia na czynniki rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne, zgodnie z indywidualną oceną ryzyka. Na pracodawcy spoczywają również obowiązki informacyjne i szkoleniowe względem pracownika, szczegółowo wskazane w rozporządzeniu.
- Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy – Dz.U. z 2018 r., poz.1286 z późn. zm., rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy – Dz.U. z 2023 r. poz. 419, z późn. zm.).
- Przekazanie informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy – niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie, w terminie do dnia 15 stycznia za rok poprzedni, albo na ich wniosek, na druku według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia (Informacja o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym (wersja edytowalna).
Informację o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, występujących na stanowiskach pracy w obiektach zlokalizowanych na terenie powiatu sokołowskiego należy przekazać do:
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sokołowie Podlaskim,
ul. Oleksiaka Wichury 3, 08-300 Sokołów Podlaski
email: sekretariat.psse.sokolowpodlaski@sanepid.gov.pl, lub anna.kosieradzka@sanepid.gov.pl
Materiały:
- Wykaz substancji zaklasyfikowanych jako substancje o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy na podstawie klasyfikacji zharmonizowanej https://www.imp.lodz.pl/pliki/49e13f03b9a6f2cbc47882b697c983af56228/wykazzklasyfikacjazharmonizowana20242.pdf
- Wykaz zgłoszonych do IMP substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy bez uzgodnionej klasyfikacji zharmonizowanej
- Spaliny emitowane z silników Diesla - wytyczne dla pracodawców, pracowników i służb związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy
- Narażenie zawodowe na węgiel elementarny emitowany z silników Diesla https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/95205/II-PB-04-Disel.pdf
- Pyły drewna - wytyczne dla pracodawców, pracowników i służb związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy
https://www.imp.lodz.pl/pliki/530dc457ffc64bb0b8aa58c23695cd7165083/pyly-drewna-wytyczne.pdf
- Dopuszczalne stężenie w materiale biologicznym jako marker oceniający wielkość narażenia zawodowego – wytyczne i zalecenia